Czy można „dołożyć” klimatyzację do auta, które jej nie miało fabrycznie?

Czy można „dołożyć” klimatyzację do auta, które jej nie miało fabrycznie?

Czy można „dołożyć” klimatyzację do auta, które jej nie miało fabrycznie?

Klimatyzacja jest obecnie uznawana za standardowe wyposażenie auta. Zdarzają się jednak modele, szczególnie starsze, które jej nie posiadają. Czy istnieje możliwość jej zamontowania w pojeździe, które pierwotnie jej nie posiadało? 

Zakup nowej klimatyzacji 

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W teorii jest możliwe zainstalowanie klimatyzacji w takim aucie, jednak wiąże się to z trudnościami. Przede wszystkim cena takiego zestawu klimatyzacji, której koszt może być nawet zbliżony do aktualnej wartości samochodu. 

Dlaczego tak się dzieje? Powodem jest brak na rynku możliwych do kupienia uniwersalnych zestawów klimatyzacji do zamontowania w samochodzie. Jedyne dostępne zestawy, to te od producenta. Życzą sobie tysiące złotych za indywidualne skomponowanie układu do danego samochodu. Potrzebne do zamontowania będą takie części, jak sprężarka, osuszacz, skraplacz, przewody wysokiego ciśnienia oraz zawór rozprężny. Do pełni szczęścia przydałby się na koniec moduł sterujący, wykorzystywany w przypadku klimatyzacji typu automatycznego. 

Czy istnieje możliwość użycia części używanych? 

Istnieje tańsza opcja, czyli zakup części używanych. Cena w tym przypadku może wynosić około 1500 zł. Zdarzają się, na pierwszy rzut oka, atrakcyjne oferty sprzedaży zestawu za nawet 500 zł. Problem tkwi w tym, iż niemożliwe jest stwierdzenie, w jakim stanie są te części. To, czy układ klimatyzacji działa sprawnie, można sprawdzić jedynie przy wlaniu czynnika chłodzącego i uruchomienia go. Może się okazać, że zamontowana klimatyzacja nie będzie działać lub szybko się popsuje i będzie wymagać kosztownej naprawy. 

Montaż klimatyzacji w samochodzie, który wcześniej jej nie miał 

Jak wygląda sam proces montażu i ile kosztuje? Z pewnością można powiedzieć, że nie jest to proste zadanie, z tego powodu, że nie jest ono wykonywane często. Mechanicy mogą mieć problem z dopasowaniem zestawu do modelu samochodu, dlatego koszt montażu może wynosić kolejne 2000 zł. Chociaż koszty mogą jeszcze wzrosnąć, gdy okaże się, że trzeba wymienić pasek klinowy oraz napinacz na dłuższy, zamontować dodatkową łapę, która podtrzyma sprężarkę, a w ostateczności zdemontować całą deskę rozdzielczą, wstawiając nowy, dopasowany wiatrak. Znaleźć można wiele innych, drobniejszych elementów do wymiany, a każda z nich będzie generować nowe koszty. 

Czy można samemu zamontować zestaw klimatyzacji? Nie jest to niemożliwe, jednak bez specjalistycznej wiedzy będzie bardzo łatwo o uszkodzenie delikatnych elementów, a sam proces może potrwać nawet kilka dni. 

Czy posiadanie klimatyzacji generuje jakieś dodatkowe koszty?

Jeśli uda się zakupić i zamontować klimatyzację, która będzie sprawnie działać, należy mieć na uwadze jeszcze jeden szczegół. O klimatyzację należy odpowiednio dbać. Wymaga ona odpowiedniego serwisowania raz do roku. Należy to wykonywać w specjalistycznym warsztacie, w którym sprawdzane są różne parametry jej działania, m.in. szczelność układu. Również raz do roku należy klimatyzację dezynfekować. Skutecznymi metodami są ultradźwięki oraz ozonowanie. Natomiast raz na dwa lata powinno się wymienić osuszacz klimatyzacji. Wszystko to będzie wymagało zapłacenia mniejszej lub większej sumy, lecz prawidłowe dbanie pozwoli na dobre działanie klimatyzacji, nawet takiej specjalnie założonej w aucie, który nie był wcześniej do niej przystosowany. 

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: beautyride.pl, dladomatora.pl, glamourlife.pl

Źródło zdjęcia: pixabay.com/Mikes-Photography

 

Przejdź do góry