Opony używane - stosować czy nie ?

Opony używane - stosować czy nie ?

Opony używane czy warto je kupować?

Na rynku opon panuje stagnacja spowodowana dużą konkurencją. Przez lata walczące ze sobą koncerny spowodowały obniżkę cen oraz podwyższenie jakości produkowanych opon. Niestety obniżanie cen oraz podnoszenie sprawności opon nie może trwać wiecznie. I właśnie nadszedł ten czas kiedy nastąpiła stabilizacja cen, a nowe pomysły są na wagę złota. Każdy kto choć trochę miał do czynienia z ekonomią, wie że nie jest to dobry stan, ani dla producentów, ani dla klientów. Ale czy tak jest naprawdę?

To wszystko zależy od punktu widzenia. Ludziom którzy mogą sobie pozwolić na zakup nowych opon, ta sytuacja zapewnia pewność, że kiedy wybiorą towar z półki cenowej, na którą ich stać, otrzymają opony o takiej samej jakości, jak poprzednio. Natomiast osobą, które z powodów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zakup nowych opon, taka sytuacja, umożliwia dostęp do dużej ilości opon używanych. Bierze się to z faktu, że ludzie kupujący nowe opony pozbywają się swoich starych, które często są w całkiem dobrym stanie. Dla nich jednak, te opony nie mają już wartości, a stają się ciężarem i kolejnym przedmiotem, który zajmuje im miejsce w garażu. W tym miejscu swoją role zaczynają odgrywać różnego typu serwisy i firmy zajmujące się sprzedażą ogumienia. Odkupują oni niechciane opony i oferują osobą mający mniejsze wymaganie oraz zasobność portfela. I tutaj warto zadać sobie pytanie, czy opony używane są wartą uwagi inwestycją? Czy być może za niższą cenę otrzymujemy coś gorszego i nie nadającego się do używania. Bo skoro ktoś się tego pozbył, być może jest to już bez wartości.
Bazując na doświadczeniu oraz kontaktach z nabywcami opon używanych mogę z całą stanowczością powiedzieć, że tak nie jest. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka aspektów podczas zakupu opony, a otrzyma się produkt w pełni wartościowy za przystępną cenę. Są trzy podstawowe cechy opony, na które trzeba zwrócić uwagę. Pierwszy z nich to głębokość bieżnika, dla samochodów osobowych jest to minimum 2 mm w przypadku opon letnich i 3 mm dla opon zimowych, ale w tym drugim przypadku im więcej tym lepiej.
Druga sprawa to rok produkcji opony, oznaczony skrótowo czterema cyframi. Dwie pierwsze oznaczają tydzień, a dwie ostanie roku w którym została wyprodukowana dana partia opon. Rozsądnie jest nie kupować opon, które są starsze niż 5 lat. Wiadomo że opona z czasem traci swoje właściwości. Najgorzej jest w przypadku opon zimowych, które muszą być elastyczne i mieszanka musi dobrze reagować z podłożem, tak aby w przypadku gwałtownego hamowania w trudnym teranie, takim jak śnieg lub błoto pośniegowe, mogła odpowiednio przystosować się do powierzchni z jakim ma styczność. I ostatnim aspektem na który potencjalny nabywca musi zwrócić uwagę, to producent oraz mieszanka zastosowana w danej oponie. Jak wspomniałem wcześniej, obecnie mamy stabilizacja na rynku, dzięki czemu wybierając opony używane dobrych producentów, takich jak Michelin, Continental lub Bridgestone, mamy pewność, że otrzymamy produkt, który zapewni nam bezpieczeństwo.
Podsumowując jestem przekonany, że warto kupować opony używane. Dzięki rozsądnej cenie oraz przy zachowaniu ostrożności przy wyborze, możemy otrzymać solidny produkt, który będzie służył na przez lata.
 

Przejdź do góry