Jak wyczyścić zawór EGR?

Jak wyczyścić zawór EGR?

Warto zaznaczyć, że wyczyszczenie zaworu nie wymaga korzystania z pomocy specjalistów. Wystarczą jedynie odrobina wiedzy i odpowiednie środki czyszczące. Przedstawiamy, w jaki sposób wyczyścić zawór EGR.

Samodzielne czyszczenie zaworu EGR jest możliwe

Samodzielne czyszczenie zaworu należy rozpocząć od jego zlokalizowania i zdemontowania. Warto w tym celu posłużyć się instrukcją, w której będzie wskazane miejsce, gdzie znajduje się zawór. Jego demontaż należy rozpocząć od odpięcia zasilania, a następnie odkręcenia wszystkich śrubek. Ważna jest tutaj dokładność, która pozwoli na uniknięcie zgubienia poszczególnych elementów.

Po demontażu można już przystąpić do czyszczenia. Na samym początku można wykorzystać odkurzacz bądź pędzel, który pozwoli na usunięcie zgromadzonego nagaru. W ten sposób uda się usunąć największe zabrudzenia z zaworu. Następnym krokiem jest skorzystanie z preparatów, które pozwolą na dokładne usunięcie pozostałych zabrudzeń z tego elementu. Najlepiej w tym zadaniu sprawdzą się preparaty dedykowane do czyszczenia zaworów. Dzięki nim usunięcie wszystkich zabrudzeń będzie bardzo proste. Wystarczy jedynie szmatka, która pozwoli na oczyszczenie zaworu. Należy również pamiętać, że zaleca się przeprowadzenie czyszczenia 2 lub 3 razy, aby dokładnie pozbyć się zanieczyszczeń. Tak wyczyszczony zawór EGR, gotowy do montażu, będzie w stanie pracować jak nowy. W przypadku braku odpowiedniego preparatu czyszczącego można skorzystać z benzyny ekstrakcyjnej. Jeśli jednak czyszczenie nie przyniesie pożądanych rezultatów, konieczna jest wymiana elementu. W takim przypadku warto odwiedzić sklep internetowy Ucando.pl, który oferuje szeroki wybór zaworów EGR.

Co daje wyczyszczenie zaworu EGR?

Zawór EGR ma bardzo duży wpływ na pracę silnika i komfort korzystania z auta, a zatem należy odpowiednio o ten element pojazdu zadbać. Zanieczyszczony zawór może prowadzić do nieprawidłowego regulowania temperatury w komorze spalania, i tym samym będzie prowadził do większego zużycia paliwa. Zabrudzenie może także objawiać się gaśnięciem silnika po wciśnięciu sprzęgła. Dbanie o czystość zaworu EGR jest zatem bardzo ważne i skutkuje większym komfortem korzystania z pojazdu. Jednak komfort to jeszcze nie wszystko. Czysty i sprawny zawór EGR zapewnia mniejszą emisję spalin oraz umożliwia uniknięcie mandatu. Warto bowiem pamiętać, że minimalizacja emisji spalin to dzisiaj nie tyle możliwość, co obowiązek kierowcy. Korzyści z regularnego czyszczenia, i ogółem dbania o zawór EGR, są zatem bardzo wysokie.

Partnerem merytorycznym artykułu był sklep Ucando.pl - https://www.ucando.pl/k/zawory-egr/U120101.

 

Przejdź do góry