Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

MD: Dowiedz się jak skutecznie zabezpieczyć samochód na zimę. Przedstawiamy sprawdzone produkty do konserwowania lakieru i tapicerki w tym wymagającym sezonie.

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Z wymagającymi warunkami sezonu jesienno-zimowego – niskimi temperaturami, śniegiem oraz lodem – muszą mierzyć nie tylko kierowcy, ale także ich pojazdy. Z jednej strony jest to większe ryzyko stłuczki lub zarysowania auta, z drugiej usterki spowodowane eksploatacją w niekorzystnych warunkach.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, trzeba przygotować auto na zimę. Sama zmiana opon i wymiana płynów do spryskiwaczy to za mało. Oprócz tego warto dodatkowo zabezpieczyć lakier, a także zadbać o regularną konserwację kokpitu i tapicerki.

Dodatkowa ochrona powłoki lakierniczej

Jednym z elementów najbardziej dostającym w kość od warunków zimowych jest karoseria. Wszystko, z czym kojarzy nam się zima na drogach – wilgoć, błoto, sól drogowa – to czynniki, które jej zagrażają. Na słabo zakonserwowanym i niezadbanym aucie szybko możemy zauważyć odpryski, odbarwienia lub zmatowienie lakieru, a także pierwsze ogniska korozji. Aby tego uniknąć, musimy zapewnić samochodowi dodatkowe zabezpieczenie. Jak to zrobić?

Pierwszym krokiem powinno być dokładne umycie auta na myjni. Nie chodzi tutaj o szybkie mycie, tylko kompleksowe czyszczenie, które pozwala na usunięcie nawet najgłębszych zabrudzeń i przygotuje lakier do dalszych etapów.

Kolejną fazą jest nałożenia wosku lub powłoki ceramicznej. Oba rozwiązania spełniają podobną funkcję, czyli tworzą warstwę chroniącą lakier przed wodą, drobnymi odpryskami, a także brudem, promieniami UV i chemią. Różnica między nimi polega na tym, że wosk chroni wyłącznie przed lekkimi uszkodzeniami oraz nadaje karoserii efektowne, błyszczące wykończenie. Raz nałożony wosk tworzy skuteczną barierę na około 3-4 miesiące, czyli tyle, ile trwa zima.

Alternatywą dla wosków są powłoki ceramiczne. Zaletą tego rozwiązania jest lepsza trwałość. Środki tego typu są odporne na środki chemiczne, dlatego wystarczają na dłużej. Wysokiej jakości powłoka ceramiczna, taka jak FX Protect Evolution Coating o twardości 9H tworzy warstwę, która może chronić lakier nawet przez 2-3 lata.

Dodatkowymi zaletami stosowania wosku lub ceramiki jest:

  1. hydrofobowość,
  2. efektowny, połyskujący wygląd,
  3. zamaskowanie drobnych niedoskonałości lakieru.

Sprawdzonych preparatów do zabezpieczenia samochodu na zimę szukaj na  https://detailingowo.pl/. Znajdziesz tutaj wszystko, czego potrzeba do kompleksowego dbania o auto.

Zadbaj o wnętrze

Choć priorytetem każdego kierowcy powinno być przygotowanie nadwozia na trudy zimy, to ten sezon jest także bardziej wymagający dla wnętrza pojazdu. Wsiadając do auta, wnosimy do kabiny brud, który łatwo przenosi się na kokpit oraz tapicerkę. Rzadsze wietrzenie auta sprzyja także utrzymywaniu się w obiciach nieprzyjemnego zapachu, który bywa trudny do usunięcia.

Regularnie stosowanie specjalnych środków do czyszczenia zdecydowanie ułatwia utrzymanie wnętrza w dobrym stanie. Dressingi i czernidła do kokpitu nie tylko odświeżają wygląd auta, ale także tworzą powłokę ograniczającą osiadaniu kurzu. Klasyczne środki do czyszczenia usuwają mocniejsze zabrudzenia i tłuste plamy z ekranów, a także elementów metalowych, plastikowych, i drewnianych.

Dla tapicerki warto zakupić preparaty dedykowane do rodzaju wykończenia zastosowanego w naszym aucie. Skóra wymaga delikatnych środków, które z pewnością nie uszkodzą ani nie odbarwią tego naturalnego materiału. Natomiast do tapicerek materiałowych lepiej sprawdzają się produkty, które głęboko wchłaniają się w tworzywo i kompleksowo je piorą.

 

 

 

Przejdź do góry