Laweta – czym jest i kto może nią jeździć?

Laweta – czym jest i kto może nią jeździć?

Czym jest laweta?

Jeśli nie wiesz co to takiego lawet  to podpowiadamy, że jest to rodzaj przyczepy, który umożliwia transport samochodu z jednego miejsca do drugiego, np. z komisu do domu lub z miejsca wypadku. Laweta może okazać się bardzo dobrą inwestycją, jeśli korzysta się z niej często. Istnieje bardzo duża szansa, że pieniądze z zakupy zwrócą się w krótkim czasie. Trzeba jednak pamiętać o zasadach użytkowania tego pojazdu, jak np. prawidłowy montaż wyciągarki na lawecie czy odpowiednio ciężki samochód. Istotna jest bowiem obowiązująca zasada, która mówi, że auto holujące musi być cięższe od holowanego.

Jakie są rodzaje lawet?

Przed zakupem lawety dobrze jest się zastanowić, do jakich celów będzie służyła. Obecnie istnieje kilka rodzajów lawet. Jednym z najbardziej znanych są te, które wykorzystuje się do przewożenia pojedynczych samochodów osobowych. Jeśli istnieje konieczność przewiezienia kilku aut za jednym razem warto skorzystać z platformy załadunkowej, która posiada dwa poziomy. W tym przypadku można transportować do 4 pojazdów jednocześnie. Jeszcze innym rozwiązaniem jest platforma ładunkowa hydrauliczna, gdzie konieczny jest montaż wyciągarki na lawecie. Jednak dzięki temu można przewozić zarówno samochodu osobwe jak i dostawcze. Jeszcze inną formą lawety są tak zwane autolawety.

Autolaweta i laweta – czym się różnią?

Autolaweta to połączenie lawety z kokpitem sterującym. Laweta to z kolei po prostu przyczepa, którą mocuje się do samochodu, a potem przy jej pomocy holuje inny pojazd. Autolaweta posiada więcej automatycznych usprawnień, dzięki czemu gwarantuje większą zwrotność oraz minimalizuje ryzyko uszkodzeń samochodu czy otarć lakieru.

Kto może jeździć lawetą?

Każdy, kto posiada prawo jazdy kategorii B, może prowadzić lawetę. Istnieje jednak przepis, który mówi że całkowita masa pojazdów nie może przekroczyć 4250 kg. W przeciwnym razie konieczne jest wyrobienie dodatkowej kategorii B96 lub B+E, która jest najczęściej spotykana wśród kierowców lawet. Warto być świadomym, że w obu przypadkach należy zdać egzamin praktyczny, który powinien być poprzedzony nauką jazdy i ćwiczeniami.

O czym warto pamiętać?

Decydując się na zakup lub jeżdżenie lawetą warto pamiętać o kilku zasadach, które z pewnością ułatwią ten proces. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że laweta, tak jak samochód, podlega obowiązkowej rejestracji. Dodatkowo nowy sprzęt musi posiadać pozwolenie na jego korzystanie, czyli homologację. Trzeba także regularnie robić przeglądy i dbać o bezpieczeństwo nie tylko holowanych samochód, ale także innych użytkowników ruchu. Prowadzenie lawety czy autolawety wymaga podwójnej uwagi i skupienia, o czym nigdy nie wolno zapominać.

Źródło zdjęć: freepik.com

 

Przejdź do góry