Praktyczne porady pielęgnacji motoru.

Praktyczne porady pielęgnacji motoru.

Mycie

Mycie to szybki sposób na pozbycie się śladów błota i zabrudzeń. Jednak zbyt częste mycie lub dobór nieodpowiednich środków mogą zaszkodzić powłokom lakierniczym i elementom wymagającym smarowania. Dlatego należy zachować rozsądek i myć motor wtedy, gdy tego potrzebuje w sezonie oraz przed zimą, jeżeli nie będziemy z niego korzystać. Utrzymywanie motoru w brudzie lub z osadami z soli drogowej również nie sprzyja dobrej kondycji, gdyż może powodować korozję. Do mycia należy stosować delikatną chemię motocyklową zgodnie z zaleceniami producenta. Sprawdzi się tu chemia motocyklowa na 4ride.pl i preparaty, takie jak uniwersalny środek Total Reiniger, którym wyczyścimy cały motocykl, a równocześnie zapewni on ochronę delikatnych chromowanych oraz aluminiowych powierzchni.

Pielęgnacja

Ponieważ motocykl ma większość elementów na wierzchu, nie wolno myć go silnym strumieniem wody. Wilgotny jednoślad wycieramy miękką szmatką, by uniknąć pojawienia się zacieków lub osuszamy sprężonym powietrzem. Odpalamy na chwilę silnik, by odparowała woda, po czym możemy zabezpieczyć lakierowane i chromowane powłoki preparatem z dodatkiem wosku. Doskonale sprawdzi się do tego środek do polerowania motocykla Muc-Off. Nie zapominamy o wyczyszczeniu przed zimą kasku. Do tego celu idealna będzie pianka do kasku Helmpolster Reiniger.

Smarowanie

Kolejnym krokiem jest smarowanie łańcucha, jeżeli motocykl posiada napęd łańcuchowy. Możemy do tego użyć smaru do łańcucha Chain Spray 2.0, który zapewnia ekstremalną przyczepność, wydajność i odporność na zmywanie. Następnie zabezpieczamy styki elektryczne, linki i wszystkie ruchome elementy. Do tej czynności również wykorzystujemy smary do motoru. Na koniec odtłuszczamy tarcze hamulcowe. Przed zimowaniem łańcuch należy dokładnie wyczyścić i dopiero wtedy nasmarować. Tak przygotowany motocykl ustawiamy na podnośnikach i nakrywamy pokrowcem.

Każdy motocykl wymaga dbałości nie tylko w sezonie, ale także przed zimą. Odpowiednio przygotowany przetrwa do następnego sezonu w idealnym stanie.

 

Przejdź do góry