Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z OC? Sprawdź, co możesz zrobić!

Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z OC? Sprawdź, co możesz zrobić!

Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z OC? Sprawdź, co możesz zrobić!


W sytuacji, gdy otrzymamy zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy, możemy złożyć odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Może jednak zdarzyć się tak, że reklamacja zostanie uznana za bezzasadną. Jakie są możliwe rozwiązania tego problemu?
Dostępne są dwie możliwości. Pierwszą z nich jest droga sądowa, która jest jednak procesem czasochłonnym, kosztownym i niestety nie dającym gwarancji odzyskania swoich należności. Drugą opcją jest dopłata do odszkodowania. Innymi słowy jest to sprzedaż roszczenia zewnętrznej firmie ( np. www.take-care.com.pl ), która w Twoim imieniu wynegocjuje należne odszkodowanie, z którego pokryjesz koszty związane z naprawą samochodu. Omawiamy szerzej obie drogi.

Zaniżone odszkodowanie – dochodzenie swoich praw w sądzie

Kiedy ubezpieczyciel odrzuci Twoją reklamację dotyczącą zaniżonego odszkodowania, możesz udać się do sądu. Warto jednak wcześniej rozważyć, czy jest to rozwiązanie, na które masz zasoby, a także realnie ocenić swoje szanse. Wygranie sprawy nie jest rzeczą pewną, a nawet jeśli tak się wydarzy, to należności nie zawsze uda się otrzymać bez zbędnej zwłoki. Czasem niestety trzeba będzie długo czekać, aż pieniądze wpłyną na konto.
Dodatkowo droga sądowa wiąże się z wykazaniem, o ile odszkodowanie zostało zaniżone. Zamówienie ekspertyzy będzie po Twojej stronie. Na tym jednak nie kończy się Twoje zaangażowanie. Wnosząc sprawę do sądu, będziesz musiał ponieść niezbędne opłaty sądowe (m. in. wpis, zaliczka na pracę biegłych sądowych, opłata skarbowa od pełnomocnictwa), a następnie oczekiwać aż sprawa zostanie wniesiona na wokandę, co może potrwać od jednego miesiąca aż do pół roku. Czas trwania procesu to z kolei 6-8 miesięcy, podczas którego odbywa się od 3 do 5 rozpraw. Według najmniej pomyślnego scenariusza sprawa może ciągnąć się ponad rok.
Zaangażowanie czasowe, stawianie się na rozprawy, stres i obciążenie psychiczne to koszty niematerialne, które będziesz musiał ponieść, wchodząc na drogę sądową, niezależnie od jej wyniku. Kiedy wygrasz, odzyskasz swoje pieniądze. Niestety kiedy przegrasz, pozwany będzie mógł złożyć wniosek o obciążenie Cię kosztami swojego pełnomocnictwa, a sąd będzie mógł się do tego wniosku przychylić. Wszystko to sprawia, że droga sądowa to rozwiązanie wymagające dużego zaangażowania zasobów przy niepewnym wyniku.

Zaniżone odszkodowanie z OC – dopłata do odszkodowania

Sprawa w sądzie to na szczęście nie jedyna możliwość. Już na etapie reklamacji decyzji ubezpieczyciela możesz bowiem starać się o dopłatę do odszkodowania.
Jak to działa? Dopłata do odszkodowania polega na sprzedaży zewnętrznej firmie prawa własności do szkody. Możesz to zrobić w momencie, gdy ubezpieczyciel wypłacił Ci już odszkodowanie. Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z tej możliwości?

  1. otrzymałeś już pieniądze z odszkodowania i jesteś w stanie to potwierdzić na podstawie stosownych dokumentów;
  2. starasz się o dopłatę przez upływem 3 lat od momentu decyzji o przyznaniu odszkodowania za szkodę komunikacyjną;
  3. nie zawarłeś ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym;
  4. do wypadku bądź kolizji doszło na terenie Polski (jeśli wydarzyły się za granicą, uzyskanie dopłaty bywa możliwe, ale niestety nie jest gwarantowane);
  5. rozliczenie szkody nastąpiło w formie gotówkowej.

Dopłata do odszkodowania – jak to wygląda w praktyce?

Jeśli spełniasz wymienione wyżej wymagania, możesz skorzystać z możliwości dopłaty do odszkodowania, dzięki czemu odzyskasz swoje należności i nie będziesz musiał dopłacać do naprawy samochodu.
W jaki sposób starać się o dopłatę? Wystarczy, że wykonasz te trzy proste kroki:

  1. Kiedy otrzymasz zaniżone odszkodowanie, rozpocznij proces reklamacyjny u ubezpieczyciela. W tym samym czasie wyślij nam kosztorys, na podstawie którego przygotujemy bezpłatną wycenę szkody. Jeśli nie masz kosztorysu, skontaktuj się z nami pomimo tego i daj nam o tym znać.
  2. Na podstawie dostarczonego kosztorysu sprawdzimy, o ile zaniżono Twoją szkodę. Dokonamy niezbędnej analizy sprawy i skontaktujemy się z Tobą, aby przedstawić Ci proponowaną wysokość dopłaty. Propozycja, którą otrzymasz, nie jest zobowiązująca.
  3. Jeśli zaakceptujesz proponowane warunki i wysokość dopłaty, dopełnimy niezbędne formalności i w ciągu kilku wypłacimy Ci uzgodnioną kwotę.

Dopłaty do odszkodowania – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z możliwości dopłaty? Przekonujemy że tak, ponieważ jest to zdecydowanie bardziej pewna forma odzyskania swoich należności niż wkroczenie na drogę sądową. Nie ryzykujesz niczym – nasze wyceny są bezpłatne, a propozycje niezobowiązujące.
Dzięki dopłacie odzyskasz swoje pieniądze szybko i sprawnie. Cały proces od chwili dostarczenia nam dokumentów i podpisania niezbędnych formalności do momentu wypłaty środków trwa kilka dni. Nie musisz angażować się w proces odzyskiwania pieniędzy od ubezpieczyciela – wszelkie formalności są po naszej stronie. W porównaniu z drogą sądową oszczędzasz czas, pieniądze i komfort psychiczny, a pomyślny dla Ciebie przebieg sprawny jest znacznie bardziej pewny. Zachęcamy do kontaktu.

 

 

Przejdź do góry