Jak powinno się prawidłowo przechowywać opony?

Jak powinno się prawidłowo przechowywać opony?

Jak powinno się prawidłowo przechowywać opony?

Opony pełnią bardzo ważną funkcję w każdym samochodzie. Stanowią one bezpośrednie połączenie pojazdu z nawierzchnią, zatem muszą być w idealnym stanie technicznym. Odpowiadają one m.in. za tłumienie drgań, długość drogi hamowania i komfort jazdy. Jak prawidłowo przechowywać opony po sezonie, tak by nie straciły swoich właściwości?

Jak przechowywać opony samochodowe po sezonie?

Przechowywanie opon, to dla wielu kierowców niemały problem. Zajmują one dość dużo miejsca, co dla osób mieszkających w bloku i nieposiadających piwnicy, może być sporym wyzwaniem. Pomimo tego koniecznie należy zadbać o odpowiednie przechowywanie ogumienia. Złe warunki mogą przyczyniać się do szybszego zużycia, utraty właściwości, a nawet całkowitego zniszczenia.

Jeśli nie masz możliwości przechowywania opon po minionym sezonie na własną rękę, warto skorzystać z oferty firm świadczących taką usługę. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Wybór takiego miejsca, to gwarancja bezpieczeństwa twojego ogumienia.

W przypadku gdy masz możliwości magazynowania opon na terenie swojego domu, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przed umieszczeniem ogumienia w garażu czy innym pomieszczeniu gospodarczym, należy odpowiednio je przygotować. W tym celu należy pozbyć się wszelkich kamyczków, które utknęły pomiędzy zagłębieniami bieżnika. Opony należy też dokładnie umyć i osuszyć. Dobrym rozwiązaniem będzie również nałożenie profesjonalnego środka konserwującego gumę.

W jakich warunkach nie należy przechowywać ogumienia?

Wilgoć i niskie temperatury, z pewnością nie będą sprzyjać twoim oponom. Zatem rozważając miejsce przechowywania, od razu należy wykluczyć balkon, taras lub inne otwarte przestrzenie. Opony powinny być składowane w suchym miejscu, w którym panuje temperatura pokojowa, a wilgoć nie przekracza około 70%.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, to aby unikać bezpośredniego kontaktu opon z wszelkimi chemikaliami. Agresywne substancje, takie jak m.in. rozpuszczalniki czy paliwa nie służą gumie i mogą znacznie pogorszyć jej stan techniczny.

W jaki sposób poukładać opony?

Wiele osób zastanawia się, jak poukładać składowane opony. Pierwsze co zazwyczaj przychodzi nam na myśl, to ułożenie jedna na drugiej. I choć w ten sposób można zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca, nie jest to zalecana konfiguracja. Opony znajdujące się na samym dole, pod wpływem ciężaru, mogą ulec znacznym odkształceniom, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do całkowitego zniszczenia. 

Jak zatem prawidłowo układać opony? Po pierwsze powinny być one składowane w pozycji pionowej i najlepiej, aby znajdowały się jedna obok drugiej. Co jakiś czas należy pamiętać o obracaniu ogumienia co 90 stopni, aby zapobiec wspomnianym już wcześniej odkształceniom, które mogą skutkować pogorszeniem bezpieczeństwa. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w specjalne stojaki na opony. Umieszczenie na nich ogumienia to gwarancja bezpieczeństwa przez cały sezon letni lub zimowy. Należy jednak pamiętać, aby wieszać je na felgach, a nie na samych oponach, ponieważ w takim wypadku mogą odkształcić się pod wpływem grawitacji.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: femgoal.com, fitfeeding.com, systemol.com

Źródło zdjęcia: pexels.com/AndreaPiacquadio

 

Przejdź do góry