Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach?

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach?

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach?

Okazuje się, że wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest prawidłowa wartość ciśnienia w oponach samochodu. Wiąże się ono z wieloma aspektami, takimi jak bezpieczeństwo jazdy. W związku z tym warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Co się dzieje, gdy ciśnienie w oponie jest zbyt niskie?

W sytuacji, gdy ciśnienie w kołach jest zbyt niskie, może wystąpić kilka nieprzyjemnych sytuacji. Przykładowo, wewnętrzna struktura opony może ulec uszkodzeniu, a także skraca się żywotność bieżnika. Ponadto, gdy opony w samochodzie mają obniżone ciśnienie, powierzchnia kontaktu z podłożem, a raczej jej zniekształcenie, może wpłynąć na dokładność kierowania. Problem może wystąpić także w przypadku pokonywania zakrętów – możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem „pływania” opon. Nieprawidłowo pracująca opona może się przegrzać, a w skrajnych przypadkach, przy szybkiej jeździe, nawet „wystrzelić”. Niedopompowana opona ma także zwiększone opory toczenia, co przekłada się na zwiększone zużycie paliwa.

Z czym wiążą się zbyt mocno napompowane opony?

Gdy ciśnienie w oponie jest zbyt wysokie, jest ona narażona na uszkodzenie przy uderzeniu o krawężnik lub wpadnięciu w dziurę. Im wyższe ciśnienie, tym mniejsza powierzchnia styku z nawierzchnią, co oznacza pogorszenie przyczepności. Zbyt wysoka wartość ciśnienia w oponie może też nieść za sobą gorszą amortyzację, szybsze zużycie elementów zawieszenia, a nawet prowadzić do awarii.

Wysoki poziom ciśnienia w oponach wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, lecz także komfort jazdy. W takim przypadku następuje pogorszenie właściwości tłumienia nierówności nawierzchni, czyli poziom hałasu ulega zwiększeniu.

Jakie jest zatem właściwe ciśnienie w oponach?

Powszechnie przyjęta, uniwersalna wartość ciśnienia w oponach wynosi 2,2 bara. Jest to wysokość ciśnienia, jakiej stosowanie w przypadku większości samochodów jest bezpieczne. Warto jednak upewnić się, czy sprawa prezentuje się następująco także w przypadku naszego pojazdu. Informacje o optymalnych wartościach ciśnienia w oponach znaleźć można na tabliczce znamionowej, która zlokalizowana może być na klapce wlewu paliwa, w schowku, przy kole zapasowym umieszczonym w bagażniku, a nawet w ościeżnicy drzwi auta. 

Bardzo często zdarza się, że producenci zalecają różne wartości ciśnienia na tylnej, bądź przedniej osi auta. Jest to związane między innymi z obciążeniem samochodu. Nierzadko korzystnym jest też utrzymywanie poziomu ciśnienia na odmiennym poziomie zależnie od pory roku czy sytuacji, gdy jedziemy z przyczepą.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach i jak często to robić?

Ciśnienie w oponach mierzy się przy pomocy manometru, który zakupić można przykładowo w marketach budowlanych. Jeśli nie chcemy dokonywać kupna takiego przyrządu, możemy korzystać z urządzeń dostępnych na stacjach benzynowych czy w serwisach samochodowych, bądź wulkanizacyjnych.

Ważne jest, aby mierzyć ciśnienie na nierozgrzanych kołach, czyli około pół godziny po zakończeniu jazdy. Poziom ciśnienia w oponach warto sprawdzać przynajmniej raz na miesiąc, a także każdorazowo przed rozpoczęciem dłuższej podróży. Gdy nasze opony są stosunkowo stare, kontrolę warto, jest przeprowadzać z większą częstotliwością.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: oystem.pl, cityislife.pl, tiptors.pl

Źródło zdjęcia: pexels.com/Andrea

 

Przejdź do góry