Wybieramy opony do samochodu dostawczego z oznaczeniem C

Wybieramy opony do samochodu dostawczego z oznaczeniem C

Wybieramy opony do samochodu dostawczego z oznaczeniem C

Ogumienie do samochodu dostawczego musi spełniać szereg norm, zatem jego wybór, to często niełatwa decyzja. „Dostawczaki” zwykle służą różnym firmom, zatem przy zakupie nowych opon istotna jest również kwestia finansowa. Przy dobieraniu opon do samochodu dostawczego, warto zwracać uwagę zarówno na ich trwałość, jak i bezpieczeństwo jazdy.

Opony z oznaczeniem C

W przypadku aut dostawczych sugeruje się stosowanie opon wzmacnianych, które charakteryzują się posiadaniem wyższego parametru nośności. Są to opony o oznaczeniach XL, C oraz LT. Skupimy się na oponach z symbolem C, czyli najpopularniejszym typie opon do samochodów dostawczych. Jest to pełnowartościowe ogumienie dostawcze, o indeksie nośności wyższym niż w przypadku opon z oznaczeniem XL. Opony do aut dostawczych są odpowiednio wzmocnione po to, aby były one w stanie przenieść ciężar większy, niż opony standardowe. Ma to wielki wpływ na komfort jazdy i bezpieczeństwo kierującego autem. Nierzadko nieodpowiednie obciążenie może powodować też szybsze zużycie opon. Warto zatem pamiętać, aby do samochodu dostawczego wybierać opony z adekwatnym oznaczeniem. Symbol „C” znaleźć można przy informacji dotyczącej rozmiaru opony.

Parametr nośności opon

Wartość nośności opon znaleźć można w danych homologacyjnych auta, a także na naklejkach czy tabliczkach, na których znajdują się informacje o zalecanym ciśnieniu w oponach, zlokalizowanych zwykle po wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa czy słupku drzwi kierowcy. Nośność opon do samochodów dostawczych wiąże się z ładownością i dopuszczalną masą całkowitą pojazdu. Nośność opony musi być tym wyższa, im wyższe są te dwie wartości. Indeks nośności określa maksymalne obciążenie, jakie opona może wytrzymać przy jeździe z maksymalną prędkością. Ogumienie ze zbyt niskim indeksem ładowności może sprawić, że w przypadku jazdy ze zbyt dużym obciążeniem opony nie wytrzymają naporu i ulegną uszkodzeniu, co może prowadzić do niebezpieczeństw.

Odczytywanie parametru nośności

Indeks nośności opon składa się zazwyczaj z dwóch liczb, przykładowo 109/112. Pierwsza liczba dotyczy opony montowanej w układzie pojedynczym, a liczba druga opony w układzie bliźniaczym. Czasem może zdarzyć się, że indeks nośności opony dostawczej to pojedyncza liczba, więc można zamontować ją zarówno w układzie pojedynczym, jak i bliźniaczym. Każda z tych liczb odpowiada pewnej wartości maksymalnego obciążenia opony, na przykład liczba 109 oznacza, że opona dostosowana jest do naporu ciężaru maksymalnie o wysokości 1030 kilogramów.

Jakie pozostałe aspekty należy brać pod uwagę przy wyborze opon?

Wśród innych ważnych parametrów wymienić można efektywność energetyczną, która mówi o tym, czy użycie opon będzie oszczędne pod kątem zużycia paliwa, czy nie. Niezwykle istotna jest również przyczepność opon na mokrej nawierzchni, a także generowany przez nie hałas. Ogumienie do samochodu dostawczego, tak samo jak ogumienie do aut osobowych, dzieli się na letnie, zimowe i wielosezonowe. Wybór odpowiednich opon do samochodu dostawczego to zatem nie taka łatwa sprawa, którą zdecydowanie należy dobrze przemyśleć. Poszczególne parametry należy dopasowywać do danego rodzaju samochodu, a także odpowiednich warunków pogodowych.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: onetrace.pl, womactive.pl, domup.pl

Źródło zdjęcia: pexels.com/ArtemPodrez

 

Przejdź do góry