Klasy opon – jakie wybrać do auta miejskiego?

Klasy opon – jakie wybrać do auta miejskiego?

Klasy opon – jakie wybrać do auta miejskiego?

Aby ułatwić kierowcom podjęcie odpowiedniego wyboru, ogumienie podzielono na poszczególne klasy. Główne kryteria podziału zostały przygotowane na podstawie ceny i jakości opon, mimo że nie zawsze idą ze sobą w parze. Jak wygląda klasyfikacja ogumienia do aut, i które jest najlepsze do samochodów miejskich? Wyjaśniamy.

Poszczególne klasy opon

Wyróżnia się trzy rodzaje (klasy) opon samochodowych: ogumienie budżetowe (ekonomiczne), opony klasy średniej, a także opony premium. Poniżej opisujemy pokrótce każdą z kategorii.

Klasa premium

Opony klasy premium to rodzaj ogumienia, który wykonuje się z użyciem materiałów najwyższej jakości. Ponadto, to właśnie stosowane w nich najnowsze technologie stanowią punkt odniesienia, według którego tworzone są po pewnym czasie opony klas niższych. Jest to ogumienie, które zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Powinny być również ponadprzeciętnie trwałe, a dodatkowo bardzo odporne na uszkodzenia. Ich wysoka cena sprawia, że zwykle sięgają po nie właściciele luksusowych czy sportowych aut.

Klasa średnia

Opony klasy średniej bardzo często stosują rozwiązania klasy premium, które zostały wyparte przez nowinki technologiczne. Można pokusić się o stwierdzenie, że są to opony o najlepszym stosunku ceny do jakości. Zwykle charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa i optymalną przyczepnością, jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku szybkiej i dynamicznej jazdy.

Klasa ekonomiczna

Jest to rodzaj ogumienia, który cieszy się bardzo dużą popularnością. To opony, które mają względnie dobre parametry i są przystępne cenowo. Opony klasy ekonomicznej powinno stosować się głównie przy spokojnej jeździe. Mimo że są stosunkowo niedrogie, ich używanie dalej zapewnia kierowcy bezpieczeństwo – jeśli tylko pokonywane z nimi trasy nie są zbyt długie, a prędkość niezbyt wysoka.

Czym kierować się przy wyborze opon?

Prawdopodobnie najważniejszym kryterium, jakie musimy ustalić przed dokonaniem zakupu, jest budżet. Znając kwotę, którą chcemy przeznaczyć na ogumienie, możemy bardzo zawęzić obszar poszukiwań. Daną klasę opon zdecydowanie warto też dopasowywać do mocy posiadanego samochodu. Innym znaczącym parametrem są też dystanse, które zamierzamy pokonywać. Wielu kierowców dopasowuje też klasę opon do swojego preferowanego stylu jazdy – przykładowo w przypadku częstej dynamicznej jazdy, opony ekonomiczne prawdopodobnie nie będą najlepszym wyborem. 

Ostatnim i chyba najważniejszym kryterium będzie sposób użytkowania opon. Należy zastanowić się, czy autem będziemy jeździć głównie po mieście, czy może częściej używane będzie w trasie lub w trudniejszym terenie. 

Jaka klasa opon jest najlepsza w przypadku aut miejskich?

Najbardziej polecanymi w przypadku aut miejskich są zdecydowanie opony klasy średniej. Stosunkowo niska cena takiego ogumienia jest związana z tym, że przeznaczone jest ono do umiarkowanego użytku, co idealnie wpisuje się w realia jeżdżenia po mieście. Auta miejskie są zwykle nieduże, poruszają się w zasięgu aglomeracji miejskiej. Dodatkowo ich roczne przebiegi określa się raczej jako średnie. Klasa średnia jest wprost idealna dla kierowców pokonujących około 50 km dziennie, a także tych, którzy od czasu do czasu udają się w dłuższe trasy, np. poza miasto. 

Do aut miejskich odpowiednie mogą być również opony ekonomiczne. Jest to jednak opcja dla osób, które pokonują naprawdę niewielkie dystanse. Przed zakupem ogumienia należy zawsze sprawdzać, czy mają one odpowiednie atesty, a także jak przedstawia się ich etykieta.    

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: motoles.com, braincubby.com, poweringo.com


Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/HutchRock

 

Przejdź do góry