Dwcar - złomowanie pojazdów

Dwcar - złomowanie pojazdów

Złomowanie - kiedy warto się zdecydować?

Przykładem sytuacji, w której warto oddać samochód do kasacji, jest moment, gdy ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą. Oznacza to, że koszt ewentualnej naprawy przewyższa wartość samochodu sprzed uszkodzenia. Kolejnym przypadkiem, kiedy powinieneś zdecydować się na złomowanie, jest zły stan techniczny pojazdu. Jego kupno może być bowiem ryzykowne dla potencjalnego nabywcy, a z punktu widzenia właściciela trudno będzie znaleźć kupca. Pamiętaj także o tym, że poruszanie się samochodem, który jest mocno wyeksploatowany, stanowi zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Wieloletnie auta oznaczają również ponoszenie wysokich kosztów ubezpieczenia OC. W związku z tym dla właścicieli starszych samochodów bardzo często najlepszym rozwiązaniem jest właśnie kasacja. Wykupywanie nowej polisy może być kompletnie nieopłacalne. Jeżeli któraś z opisanych powyżej sytuacji dotyczy Ciebie, zdecyduj się na złomowanie.

Jak zezłomować samochód?

Przede wszystkim pamiętaj, że samodzielny demontaż auta jest zabroniony przepisami prawnymi. Kasacja pojazdu powinna zatem odbyć się w specjalnie przeznaczonym do tego punkcie DWCAR. Polecamy stację demontażu Pawlak. Złomowanie zobowiązuje Cię do zabrania ze sobą następujących dokumentów:

  1. dowód osobisty,
  2. karta pojazdu,
  3. dowód rejestracyjny,
  4. tablice rejestracyjne,
  5. potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia.

Po zakończonym demontażu auta pracownicy punktu złomowania wykonują trzy kopie zaświadczenia o kasacji. Jedna z nich jest dla Ciebie, a drugą przekażesz do urzędu przy wyrejestrowaniu pojazdu.

Trzeba mieć również świadomość, że żadna legalnie działająca stacja, która zajmuje się złomowaniem, nie przyjmuje nieudokumentowanych pojazdów. Jeżeli to nie Ty jesteś właścicielem auta, powinieneś mieć upoważnienie, czyli pełnomocnictwo. W przypadku odziedziczenia samochodu można złomować go dopiero po stwierdzeniu nabycia spadku. Z kolei pojazdy, które są zdekompletowane, również zostają przyjęte w punkcie kasacji, jednak właściciel nie otrzymuje za nie pieniędzy.

Kasacja Pawlak - wyrejestrowanie po złomowaniu

Zaświadczenie o demontażu wydają pracownicy DWCAR. Mając go, można uzyskać decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu. Wyrejestrowanie kosztuje zaledwie 10 zł. Konieczne jest jednak osobiste pojawienie się w wydziale komunikacji wraz z unieważnioną kartą pojazdu. Ewentualnie można wykorzystać do tego pełnomocnika. Pamiętaj o tym, że masz na to 30 dni od momentu złomowania. Nie zapomnij również, że wymontowanie elementów w nieautoryzowany sposób podlega karze od 10 do 300 tysięcy złotych.

 

Przejdź do góry