Idealne auto elektryczne dla kuriera. Przegląd rynku e-dostawczaków

Idealne auto elektryczne dla kuriera. Przegląd rynku e-dostawczaków

Idealne auto elektryczne dla kuriera. Przegląd rynku e-dostawczaków

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze nie tylko w sferze modeli osobowych. Auta dostawcze posiadają coraz większy zasięg, możliwy do pokonania na jednym ładowaniu. Wybór elektrycznej wersji samochodu dla kurierów daje coraz więcej korzyści. 

Zalety elektrycznych samochodów dostawczych 

Oszczędność 

Cena całkowitego użytkowania auta elektrycznego, wliczając w to możliwość obniżenia wysokości podatków na zakup firmowego pojazdu, jest zdecydowanie tańszą opcją. Tę samą odległość samochodem dostawczym w wersji elektrycznej przejedzie się za mniej niż połowę kosztów, które generują tradycyjne pojazdy na benzynę.

Kolejną korzyścią jest niski koszt eksploatacji pojazdu. Układ rekuperacyjny przejmuje energię kinetyczną za każdym razem, gdy auto zwalnia, przetwarzając ją prąd stały, zasilający akumulatory. Pozwala to na większy możliwy zasięg jazdy. Ponadto, w trakcie poruszania się po mieście, pedał hamulca jest rzadziej używany, dzięki czemu klocki hamulcowe są mniej zużywany. Nareszcie, układ elektryczny dostawczaków nie jest podatny na częste awarie, dzięki czemu można oszczędzić na kosztach serwisowania. 

Przywileje z korzystania z auta elektrycznego 

Posiadanie elektrycznego dostawczaka umożliwia ze skorzystania z wielu wartościowych przywilejów. Samochody te mogą poruszać się po pasie dla busów, dzięki czemu nie trzeba stać w korkach. Ponadto, są zwolnione z zakupu biletów w strefach płatnego parkowania oraz mogą wjechać w strefy, niedostępne dla zwykłych aut. 

Tworzenie pozytywnego wizerunku firmy

Bycie eko jest nie tylko korzystne dla środowiska i oszczędne, lecz także modne. Wiele osób pozytywnie patrzy na firmy, korzystające z możliwości redukcji emisji dwutlenku węgla. Daje to w społeczeństwie obraz odpowiedzialnej marki, dzięki czemu małe firmy mogą otrzymać od nich na start dodatkowy kredyt zaufania i szybciej rozwinąć swoją pozycję na rynku. 

Dostępne na rynku modele elektrycznych samochodów dostawczych 

Citroen e-Jumpy

Wyposażone są w akumulator o pojemności 50 kWh oraz możliwość rozbudowania zestawu o pojemność 75 kWh, co pozwala na zwiększenie możliwego zasięgu auta do 330 km. Moc ładowania wynosi do 100 kW. W zależności od wielkości akumulatora, przy mniejszym wariancie ładowność wynosi od 1000 do 1275 kg, a cena 140 600 zł netto, natomiast przy większym od 1002 do 1005 kg i koszcie 172 350 zł netto. 

Fiat e-Ducato

Model ten jest dostępny w dwóch wersjach akumulatorów. Pierwszy z nich ma pojemność 47 kWh i pozwala na jazdę do 147 km, natomiast drugi 79 kWh, z 283 km deklarowanego zasięgu. Energię można uzupełnić z mocą do 50 kW, przy użyciu prądu stałego. Cena z furgon to 259 200 zł netto. Możliwa jest dodatkowa zabudowa kabiny w cenie 256 200 zł netto. Dmc wynosi do 4,25 t. 

Mercedes-Benz eSprinter

Również Mercedes ma swój model auta dostawczego. Możliwa do wyboru pojemność akumulatora wynosi 35 kWh z możliwością przejazdu 118 km, albo 47 kWh wraz z 156 km zasięgu. Ładowanie tego auta wynosi zaledwie 20 minut, ze względu na możliwość ładowania prądem o mocy 80 kW. Przewóz towarów przy mniejszym akumulatorze wynosi 958 kg, a przy większym 806 kg. Koszt zakupu to 240 640 zł netto oraz 270 640 zł netto w przypadku większego akumulatora. 

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: startmoto.pl, liveasily.pl, wyjatkowystyl.pl

Źródło zdjęcia: pixabay.com/Mikes-Photography

 

Przejdź do góry