Klucze nasadowe - czym są i jak wybrać odpowiednie?

Klucze nasadowe - czym są i jak wybrać odpowiednie?

Prace naprawcze, a nawet drobne naprawy domowe wymagają zastosowania odpowiednich narzędzi. Najbardziej podstawowym wyposażeniem każdego majsterkowicza są klucze nasadowe. Te proste, ręczne narzędzia pozwalają na szybkie wkręcanie i wykręcanie śrub bez użycia dużej siły mięśni. Są wygodne w zastosowaniu, a do tego niezwykle precyzyjne i uniwersalne. Czym cechują się te narzędzia i czy warto je mieć w swoim warsztacie? Jak są zbudowane i czy rzeczywiście ich zastosowanie jest aż tak szerokie? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Klucze nasadowe - czym są i do czego służą?

Klucze nasadowe należą do narzędzi ręcznych, służących do przykręcania i odkręcania różnego rodzaju śrub. Typowy klucz nasadowy składa się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest trzpień prosty z uchwytem. Może mieć kształt litery T, ale może też być wygięty bądź sztorcowy. Oprócz trzpienia, klucz nasadowy posiada także pokrętło do nasadek, które umożliwia osadzenie odpowiedniej końcówki roboczej. Trzecim elementem jest nasadka z sześcio- lub dwunastokątnym otworem, w zależności od rodzaju nakrętki i śruby. Odpowiedni dobór tych trzech elementów sprawia, że klucz nasadowy staje się narzędziem wyjątkowo funkcjonalnym i uniwersalnym o wielu zastosowaniach.

Zestaw nasadek do pracy w trudno dostępnych miejscach

Klucze nasadowe umożliwiają zamontowanie różnego rodzaju przedłużek i dodatkowych redukcji, co pozwala na pracę nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Przeguby są ruchome, a różnego rodzaju grzechotki pomagają w pracy szczególnie wtedy, gdy konieczne jest zachowanie odpowiedniego kąta. Największą zaletą kluczy nasadowych jest wygoda i komfort ich użytkowania. Klucze nasadowe swoje zastosowania znajdują w każdej branży, a nawet w codziennych domowych czynnościach takich, jak drobne naprawy czy majsterkowanie. Klucze nasadowe występują w pięciu wariantach, które różnią się od siebie wielkością zbieraka. Rzomiary te to 1/4", 3/8", 1/2", 3/4" oraz 1". W przeliczeniu na milimetry jest to odpowiednio 6,3 mm, 10mm, 12,5 mm, 20 mm oraz 25 mm. Istnieją oczywiście także narzędzie większe, ale są to już klucze udarowe, przeznaczone do bardziej zaawansowanych i wymagających zastosowań. 

Jak wybrać dobry zestaw kluczy

Wybierając zestaw kluczy nasadowych, zwróć uwagę na rodzaj trzpienia. Najlżej pracuje się kluczem typu T, gdyż wymaga on bardzo niewielkiej siły mięśni, ale warunkiem skuteczności jest prosty dostęp z naprzeciwka. Jeżeli masz zamiar użyć kluczy do pracy pod kątem, wybierz klucze typu L, które są odpowiednie, gdy dostęp do śruby jest z boku. Zastosowanie tego rodzaju klucza wymaga użycia nieco większej siły mięśni, ale za to umożliwia skuteczne działanie pod każdym kątem i w każdym miejscu. Najwygodniej jest zastosować grzechotkę, która pozwala na przesuwanie rękojeści do poprzedniej pozycji bez konieczności ciągłego poprawiania klucza. Grzechotka sprawia, że praca jest o wiele prostsza i przebiega znacznie szybciej. Wybierając klucze nasadowe pamiętaj o tym, że nasadki powinny być odpowiednio dopasowane do rodzaju śrub. Wszystko zależy od ich geometrii. Istnieją śruby o przekroju równobocznym sześciokątnym i dwunastokątnym. Nasadki nierzadko występują też w formie śrubokręta płaskiego bądź najpowszechniejszej gwiazdki. Zestaw takich kluczy pozwoli na bezproblemowe wykonanie wszelkich domowych napraw i przyda się w każdym garażu.

Jakie klucze powinien mieć właściciel serwisu samochodowego?

W serwisie samochodowym najczęściej używa się kluczy udarowych, których zastosowaniem są cięższe prace. Nie ulega jednak wątpliwości, że nawet najprostszy zestaw kluczy nasadowych także znajdzie tam swoje zastosowanie. Warto wybierać zestawy z licznymi nasadkami, które znacznie rozszerzają ich funkcjonalność. W przypadku serwisu samochodowego, najbardziej przydatne będą duże nasadki, jednak drobne elementy np. karoserii nierzadko skręcane są niewielkimi śrubkami. Ogromną zaletą zestawów kluczy nasadowych jest gwarancja, jaką producenci udzielają na swoje produkty. Zazwyczaj gwarancja ta obejmuje wiele lat i znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dobre klucze wykonane z trwałych materiałów rzeczywiście będą służyć przez długie lata i nie ulegną zniszczeniu nawet podczas intensywnej eksploatacji. Decydując się na zestaw kluczy, który chcemy używać jak najdłużej, nie warto oszczędzać i szukać jak najtańszych rozwiązań, bo w kontekście długofalowym zdecydowanie bardziej opłaci się zakup dobrej jakości kluczy o wysokiej trwałości. 

Warto postawić także na klucze polerowane. Nie wpływa to bezpośrednio na wydajność ani wytrzymałość urządzenia, ale z pewnością podnosi komfort pracy. Wypolerowana powierzchnia pozbawiona jakichkolwiek chropowatych elementów jest o wiele łatwiejsza do wyczyszczenia po zakończeniu pracy. Po zakupie zestawu warto pamiętać o właściwym przechowywaniu narzędzi. Najlepiej przeznaczyć na to oryginalne pudełko lub pojemnik, który zapobiegnie rdzewieniu elementów w kontakcie z ewentualną wilgocią.

Klucze nasadowe najwyższej jakości

 

Przejdź do góry