Klimatyzacja: czy jej używanie rzeczywiście znacząco zwiększa spalanie paliwa?

Klimatyzacja: czy jej używanie rzeczywiście znacząco zwiększa spalanie paliwa?

Klimatyzacja: czy jej używanie rzeczywiście znacząco zwiększa spalanie paliwa?

Klimatyzacja jest obecnie standardem w każdym nowszym modelu samochodu. Ciężko wyobrazić sobie bez niej długą podróż w gorące, letnie dni. Czy jednak ma ona jakiś wpływ na poziom spalania paliwa? 

Czy klimatyzacja ma wpływ na spalanie paliwa? 

Aby klimatyzacja mogła działać, potrzebny jest napęd sprężarki. Sprężarkę napędza silnik za pomocą paska klinowego. Pasek ten, napotykając opór, musi zużyć więcej energii, którą dostarcza mu silnik. Z kolei ten, aby wykonać dodatkową pracę, zużywa paliwo. Więc to prawda, że klimatyzacja wpływa na spalanie paliwa, bo dzięki temu może pracować. Należy tu wspomnieć o różnych typach klimatyzacji, czyli manualnej, półautomatycznej i automatycznej. Różnice w ich działaniu mają wpływ na pobieraną energię. Również wielkość samochodu oraz rodzaj jednostki napędowej się do tego przyczynia.

Jak działa klimatyzacja?

W jaki sposób właściwie działa klimatyzacja w samochodzie? Kluczowy przy pracy klimatyzacji jest kompresor, który zwiększa ciśnienie czynnika chłodzącego, czyli temperatury. Następnie ten czynnik jest przekierowany do skraplacza, który powoduje obniżenie temperatury. Wciągnięte z zewnątrz powietrze jest w ten sposób chłodzone. Następnie trafia ono do osuszacza, którego zadaniem jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Oczyszczony czynnik klimatyzacji zostaje przeniesiony do zawory rozprężnego, gdzie jest chłodzony. W tym miejscu zwiększa on również swoją objętość. Na sam koniec gotowe chłodziwo trafia ponownie do kompresora.

Jakie czynniki wpływają na zwiększenie zużycie paliwa, oraz który typ klimatyzacji jest najoszczędniejszy? 

Zaobserwować można wyższe spalanie paliwa w kilku przypadkach. Są to: 

  1. wysoka temperatura w ciągu dnia

  2. bardzo nisko ustawiona temperatura klimatyzacji 

  3. duży ruch na drodze. 

Wykazano, że najlepsza pod względem wydajności i ekonomiczności jest klimatyzacja automatyczna. Dzięki rozwiązaniom technologicznym, w postaci czujników oraz sterowania komputerowego, możliwe jest zredukowania zużycia paliwa w trakcie działania klimatyzacji do absolutnego minimum, które jest niezbędne do prawidłowego jej działania. Ten typ klimatyzacji doprowadza do spalania 0,25 l paliwa na przejechanych 100 km, przy prędkości 100 km/h. 

Pozostałe klimatyzacje, manualna oraz półautomatyczna, cechują się większym spalaniem. Najbardziej nieekonomiczna okazuje się klimatyzacja półautomatyczna, która spala 0,4 l paliwa na 100 km przy prędkości 50 km/h. 

Co należy zrobić, aby zredukować zwiększone spalanie paliwa przez klimatyzację?

Jest kilka możliwości, które pozwolą oszczędzić na pracy klimatyzacji, a przez to w rezultacie na spalanym paliwie. 

  1. dobrym sposobem jest przewietrzenie auta przed jazdą, co spowoduje usunięcie gorącego powietrza ze środka. Dzięki temu klimatyzacja nie będzie musiała wykonywać zwiększonej pracy na samym początku działania, by ochłodzić rozgrzany samochód. 

  2. Ważne jest, aby w trakcie używania klimatyzacji mieć pozamykane wszystkie okna w aucie.

  3. Wzmożone ochłodzenie temperatury wewnątrz auta, szczególnie w gorący dzień, nie jest zalecana również ze względów zdrowotnych. Temperatury optymalne i sugerowane przez specjalistów, to około 21°C.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: ladytech.pl, bizsport.pl, momom.pl

Źródło zdjęcia: pexels.com/Kaboompics

 

Przejdź do góry