Brak OC a nieużywany samochód

Brak OC a nieużywany samochód

Co w sytuacji, gdy posiadasz samochód, ale go nie używasz? W takim przypadku również masz obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Wynika to z faktu, że nawet nieużywany pojazd może wyrządzić szkodę, np. staczając się z oblodzonego podjazdu.

Jedynym sposobem na niepłacenie OC jest wyrejestrowanie samochodu. Niestety, okazuje się to możliwe tylko w kilku przypadkach:

  1. kiedy chcesz wywieźć pojazd z Polski w celu jego sprzedaży;
  2. kiedy chcesz zezłomować pojazd;
  3. kiedy doszło do trwałej utraty pojazdu, np. w wyniku spalenia;
  4. kiedy doszło do kradzieży samochodu;
  5. kiedy zarejestrujesz samochód jako pojazd historyczny.

Warto pamiętać, że w naszym kraju nie ma możliwości tymczasowego wyrejestrowania samochodu, dlatego jego czasowe wycofanie z ruchu i niepłacenie ubezpieczenia OC jest możliwe tylko w powyższych przypadkach.

Ubezpieczenie OC – obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów

Zgodnie z przepisami polskiego prawa posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Dotyczy to nie tylko samochodu, ale również motocykla, motoroweru, skutera, przyczepy, pojazdu wolnobieżnego, a nawet ciągnika rolniczego. Niezależnie więc od tego, jaką moc ma Twoje auto, z którego jest roku i jak często z niego korzystasz, musisz wykupić polisę OC.

Co grozi w przypadku braku polisy? Przede wszystkim brak ochrony, jaką zapewnia. Posiadając ubezpieczenie OC, masz pewność, że w przypadku spowodowania szkód osobowych lub materialnych innemu uczestnikowi ruchu ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu albo leczenia. Wypłacone zostanie stosowne odszkodowanie, które powoduje, że ubezpieczenie OC w praktyce chroni zarówno poszkodowanego, jak i sprawcę. Co więcej, brak aktualnego ubezpieczenia samochodu wiąże się z wysokimi karami finansowymi.

Warto pamiętać, że brak polisy może zostać stwierdzony nie tylko przez policjanta podczas kontroli drogowej. Wszelkie informacje dotyczące ubezpieczeń samochodów trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, którego pracownicy – podczas rutynowej kontroli systemu – mogą odkryć, że nie posiadasz OC i ukarać Cię za to. Warto więc zadbać o ciągłość ubezpieczenia, również w sytuacji, gdy poruszasz się swoim samochodem rzadko albo wcale.

O co można rozszerzyć obowiązkowe ubezpieczenie samochodu?

Oczywiście OC to tylko jedno z ubezpieczeń samochodu, z których może skorzystać każdy właściciel pojazdu. Do Twojej dyspozycji są także ubezpieczenia dobrowolne, które polecane są wszystkim – bez względu na rodzaj posiadanego pojazdu, częstotliwość korzystania z niego czy doświadczenia za kółkiem. Oto te najważniejsze, dzięki którym zyskasz dodatkowy poziom ochrony. Sprawdź całą ofertę na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/.

Jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń jest autocasco, które często sprzedawane jest w pakiecie z OC. AC zapewnia szeroki zakres ochrony dla właścicieli pojazdów i umożliwia skorzystanie z odszkodowania w wielu niespodziewanych sytuacjach. Mowa tu o zniszczeniu, uszkodzeniu albo utracie auta (np. w wyniku kradzieży).

Jeżeli więc skorzystasz z autocasco, a Twój pojazd zostanie uszkodzony (w pożarze, przez dzikie zwierzęta czy w wyniku działania zjawisk atmosferycznych), ubezpieczyciel zwróci koszty naprawy. Co więcej, wiele firm zapewnia możliwość poszerzenia zakresu ochrony o dodatkowe ryzyka, takie jak ubezpieczenie bagażu czy przewożonego sprzętu sportowego. Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu, ale zdecydowanie warto je wykupić. Niezależnie od wartości, modelu czy marki pojazdu.

Masz motocykl? Sprawdź ubezpieczenie dla Twojego jednośladu. Więcej informacji tutaj: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/pakiet-motocykle/.

 

Przejdź do góry