Jak prawidłowo czytać rozmiar opon?

Jak prawidłowo czytać rozmiar opon?

Gdzie szukać oznaczeń informujących o rozmiarze opon? 

Możliwych jest wiele sposobów na sprawdzenie, jaki rozmiar opon jest właściwy dla danego modelu samochodu. Informacje o tym zawarte są w różnych, łatwo dostępnych miejscach. 

Pierwszym z nich, które jest najpowszechniejsze podczas szukania, to bok opony. Innymi miejscami, w których zapisany jest rozmiar zalecany przez producenta auta, to instrukcja pojazdu, klapka wlewu paliwa, słupek za kierownicą, próg drzwi oraz w okolicy mechanizmu zamka. 

Jak właściwie odczytywać rozmiar opon? 

Dobór opon o właściwym rozmiarze ma duże znaczenie, zarówno pod względem bezpieczeństwa jazdy, jak i spalania paliwa. Rozmiary są zapisane w formie symboli, składających się z ciągu liczb i liter. 

Przykładowy zapis: 165/65 R15 81 T

  1. 165 – oznacza szerokość opony, która jest wyrażona w milimetrach

  2. 65 – jest to, wyrażony procentowo, profil opony. Wskazuje na wysokość ściany bocznej opony. Procent wskazuje na stosunek wysokości do szerokości, w tym przypadku wynoszącej 65%

  3. R – symbol oznacza oponę radialną

  4. 15 – rozmiar felgi, wyrażony w calach

  5. 81T – prezentuje indeks nośności (462 kg) oraz prędkości (190 km.h). Informacje wskazują na maksymalne możliwe obciążenie opony i maksymalną prędkość.

Podany wyżej system to tzw. system europejski zapisu rozmiaru opon. Istnieje jeszcze jeden system, nazywający się p – metrycznym. Jest to amerykańska forma zapisu, a przykładem takiej formy zapisu jest to: P205/70 R14. Widać na pierwszy rzut oka, że nie różni się on bardzo od zapisu europejskiego. Warto zaznaczyć, że obie formy są ze sobą kompatybilne. Litera P oznacza możliwość użytku danego modelu opony przez samochody osobowe. 

Jako ciekawostkę warto pokrótce wspomnieć również o systemie imperialnym, który był wcześniejszą formą oznaczenia opon. Przykładem jest zapis 6×15, a wartości te oznaczają szerokość opony oraz średnicę felgi, oba zapisane w calach. 

Co należy wiedzieć przy wyborze opon?

Znając już miejsce oznaczeń oraz treść, jaką przekazują, warto teraz poznać kilka zasad, które dotyczą prawidłowego wyboru opon. Przede wszystkim, indeksy prędkości oraz nośności muszą się równać lub być większe od ustalonych fabrycznie. Opona musi pasować do felg pod względem szerokości i średnicy. Opona nie może być ani węższa, ani szersza od wartości, która jest podana jako fabryczna. 

Czy możliwe jest zamontowanie innego rozmiaru opon? 

To rozwiązanie jest możliwe do wykonania, aczkolwiek należy być ostrożnym przy doborze opon. Nie mogą one bowiem przekraczać tolerancji rozmiaru pojazdu. Niewłaściwie dobrany rozmiar spowodować może problem ze sterownością pojazdu, tarcie opon o nadwozie lub zawieszenie, a także powodować hałas podczas jazdy. 

Jeśli mimo wszystko ma się w planach zamontowanie innego, niż zalecany, rozmiaru opon, należ najpierw skontaktować się ze specjalistą, który doradzi najlepsze rozwiązanie i dobierze odpowiedni rozmiar, niekolidujący z zawieszeniem czy karoserią samochodu. 

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: dreamyhouse.pl, domzobrazka.pl, uporzadkowane.pl

Źródło zdjęcia: pixabay.com/rkit

 

Przejdź do góry