Myjnia automatyczna, ręczna czy samoobsługowa?

Myjnia automatyczna, ręczna czy samoobsługowa?

Myjnia automatyczna

Myjnie automatyczne cechuje szybkość wykonania usługi oraz wygoda. Opcja dla osób, które nie mają czasu na ręczne mycie auta, ponieważ długość trwania programu w myjni automatycznej wynosi od 10 do 30 minut. W dodatku ta usługa jest tania. Jest to popularne rozwiązanie wśród firm transportowych, wypożyczalni aut, właścicieli busów. 

Największym minusem tego typu myjni jest duże ryzyko zniszczenia lakieru oraz powłoki ochronnej, szczególnie przy częstym korzystaniu z niej. Niektóre myjnie posiadają zużyte, brudne szczotki. Kolejną wadą tego rozwiązania jest mała dokładność mycia. 

Myjnia ręczna

Myjnia ręczna ma rzeszę zwolenników. Głównymi zaletami które należy wymienić, są:

  1. Lokalizacja myjni ręcznych – ten typ myjni znaleźć można dosłownie wszędzie, przy centrach handlowych, na parkingach, na stacjach benzynowych. Można zlecić umycie auta specjalistom, którzy pracują w punkcie, a w tym czasie skorzystać z usług, jakie oferuje dane miejsce, np. zrobić zakupy. 

  2. Dokładność pielęgnacji – myjnia ręczna wygrywa pod tym względem. Możliwe jest nałożenie środka w bardziej zabrudzone miejsca i odczekanie, aż zacznie on działać, by następnie ostrożnie wyczyścić dane miejsce. 

  3. Kompleksowość usług – myjnie ręczne posiadają szereg innych usług, których się nie spotka przy myjniach innego typu. Można zlecić np. odgrzybianie klimatyzacji oraz wyczyszczenie tapicerki.

  4. Zapewnienie bezpieczeństwa dla lakieru samochodowego – w przypadku ręcznego mycia, możliwy jest swobodny wybór środków czyszczących oraz sposobu mycia auta, czyli gąbek, ścierek i szczotek, które dobiera się w zależności od modelu samochodu, rodzaju lakieru i nałożonej powłoki ochronnej. 

Zauważalną wadą tego rozwiązania jest przede wszystkim czas. W myjni ręcznej spędzi się więcej czasu, liczonego w godzinach, a niekiedy nawet dniach, przy kompleksowym czyszczeniu.

Myjnia samoobsługowa 

Do zalet myjni samoobsługowej należy zaliczyć krótki czas mycia, szybkość i niskie koszty. Jest to dobry wybór, gdy samochód nie jest bardzo zabrudzony, a potrzebuje jedynie odświeżenia. Jest to również bezpieczniejsza opcja dla lakieru, niż myjnia automatyczna. W trakcie mycia można dowolnie zmieniać program, a także zrezygnować w dowolnej chwili. Dodatkowo, myjnie te są często otwarte całodobowo, więc nie trzeba uzależniać decyzji o skorzystaniu z niej od własnych możliwości czasowych i godzin otwarcia myjni. 

Wadami myjni samoobsługowych są na pewno brak możliwości wysuszenia auta, co może prowadzić do powstawania nieestetycznych zacieków. Osoba myjąca musi włożyć w mycie wysiłek fizyczny. Istnieje również spora szansa na pobrudzenie siebie i swoich ubrań. Należy wiedzieć również, że ten typ myjni jest zazwyczaj nieczynny w trakcie mrozów. 

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: selectiver.pl, clothy.pl, stylishbasket.pl

Źródło zdjęcia: pixabay.com/paulbr75

 

Przejdź do góry