Daleka podróż – jak przygotować siebie i motocykl? Sprzęt, zegarek, serwis i inne

Daleka podróż – jak przygotować siebie i motocykl? Sprzęt, zegarek, serwis i inne

Daleka podróż – jak przygotować siebie i motocykl

 

Pokonanie kilkuset lub kilku tysięcy kilometrów na motocyklu to ekscytująca sprawa. Warto jednak ostudzić emocje i racjonalnie podjeść do sytuacji, ponieważ tak duży dystans to nie tylko obciążenie dla pojazdu, ale również dla organizmu. Do dalekiej podróży warto zacząć przygotowywać się o wiele wcześniej. Niektóre rzeczy ze wspomnianej listy będą oczywiste, wszak motocykliści wiedzą, jakie rodzaje odzieży są ważne, albo, że serwisy motocyklów to obowiązek... Natomiast koce termoizolacyjne lub drewniane zegarki mogą już nie być tak oczywiste :). Zapraszam do lektury :) 


Kondycja motocyklistki


Kilkaset kilometrów w ciągu jednego dnia w tej samej pozycji z postojami co 3 godziny nie brzmi wygodnie i komfortowo. Prawda jest taka, że nawet najlepszy, najdroższy i najbardziej zachwalany motocykl nie jest w stanie zapewnić wygody dla ciała podczas tak długiej trasy. Są jednak sposoby na to, aby w dużym stopniu poprawić sobie komfort jazdy i zminimalizować nieprzyjemne skutki takiej podróży. Nasza rada? Zacznij ćwiczyć. Regularne rozciąganie mięśni na kilka tygodni przed wyjazdem pozwala wzmocnić poszczególne partie ciała i zmniejszyć dolegliwości, które mogą powstawać w wyniku utrzymywania jednej pozycji przez kilka godzin. Na takie ćwiczenia warto poświęcić również kilka minut w trakcie każdego postoju podczas podróży. Będzie to miało pozytywny wpływ na komfort podczas dalszej drogi.


Wizyta kontrolna w warsztacie


Przed daleką wyprawą należy przygotować również motocykl. W tym celu najlepiej udać się do profesjonalisty, który oceni stan techniczny pojazdu i doradzi, jakie elementy do naprawy i wymiany najlepiej będzie zabrać ze sobą. Mechanik powinien sprawdzić stan opon, klocków hamulcowych i napędu, a także poziom płynu chłodniczego i hamulcowego oraz oleju silnikowego. Skontrolować należy także stan elektryki, a więc korki i złącza. Konieczne będzie również nasmarowanie linek sprzęgła i gazu oraz sprawdzenie łożysk kół.
Niezwykle ważna jest również znajomość podstaw z zakresu naprawy motocykla. Nie trzeba odbywać kursów z certyfikatem – zupełnie wystarczające będzie przyswojenie informacji dotyczących najczęściej występujących awarii i sposobów ich naprawy. Wiele warsztatów organizuje minikursy dla kobiet i mężczyzn, wiedzę można czerpać również z powszechnych źródeł, jakimi są tematyczne fora internetowe, kanały na YouTube czy blogi i strony specjalistów i pasjonatów.


Bagaż dla motocykla


W przypadku wystąpienia niespodziewanych awarii warto się zabezpieczyć i spakować kilka niezbędnych rzeczy, które mogą uratować sytuację i pozwolą na szybką naprawę usterki. W bagażu powinny znaleźć się bezpieczniki i żarówki, pompka, klamki sprzęgła i hamulca, zestaw naprawczy opon, opaski zaciskowe czyli tzw. „trytytki”, klucze do naprawy, taśma izolacyjna, blokada antykradzieżowa, pasy bagażowe, smar do łańcucha, zapasowa dętka, latarka, scyzoryk, środek do czyszczenia szyby kasku i wycieraczka na palec.

Zegarek i telefon 

Warto mieć uchwyt na telefon, aby móc monitorować trasę na google maps. Alternatywą jest oczywiście smartwatch. Ja nie lubię tego typu gadżetów, więc jednak polecam telefon + uchwyt, a na rękę lekki zegarek. Jeżeli chodzi o lekkie czasmomierze, to ja polecam zegarki drewniane - aby tylko monitorować godzinę i nie mieć "kloca" na ręku :)


Bagaż dla motocyklistki


W zależności od wybranego kraju i sposobu spędzania czasu bagaż będzie się różnił. Należy dostosować do warunków atmosferycznych odzież wierzchnią noszona poza jazdą na motocyklu, jakie występują w konkretnym regionie. Warto zabrać narzutę przeciwdeszczową, ręcznik z mikrofibry, chusteczki nawilżone, kosmetyki w mini buteleczkach, które dostępne są w niemal każdej drogerii. Zasada jest taka, by zabrać jak najmniej, ponieważ każdy dodatkowy kilogram bagażu będzie skutkował zwiększeniem dyskomfortu i niewygody podczas podroży.


Planowanie podróży


Każdy bardzo długi wyjazd powinien być, choć częściowo przemyślany i rozplanowany. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas tego etapu jest pominięcie odpoczynku podczas postoju. Każdy postój, oprócz niezbędnego oczywiście tankowania, powinien uwzględniać również minimum 15 minut na rozciągnięcie się, przysłowiowe rozprostowanie kości i zregenerowanie sił, które potrzebne są, by pokonać kolejne kilometry. Brak odpoczynku skutkuje przemęczeniem, które może być przyczyną powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze. Lepiej dotrzeć na miejsce nieco później niż dopuścić do ryzyka utraty zdrowia lub życia.
Pod uwagę należy wziąć także niespodziewane sytuacje, które mogą opóźnić dotarcie do miejsca docelowego, a więc korki oraz kolizje, które wstrzymają ruch. Zaleca się, by nie tworzyć planu podróży rozpisanego co do minuty – dzięki temu nie powstanie uczucie frustracji, a podróż będzie niezwykle przyjemna.
Według wielu motocyklowych podróżników najlepszym czasem na pokonywanie trasy są godziny poranne. W drogę wyruszyć można już o świcie, dzięki temu większość dystansu pokonywana będzie w optymalnej temperaturze. Korzyścią takiej pory jest również zmniejszony ruch nie tylko na drodze, ale także na stacjach benzynowych. Warto też unikać przejazdów przez aglomeracje miejskie w godzinach szczytu – jest to sposób nie tylko na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji, ale również nerwów związanych ze staniem w korku.



Prowiant



Podczas tak długiej podróży nie można dopuścić do spadku energii i odwodnienia. O ile spożycie jakiegoś posiłku co trzy lub cztery godziny nie jest czymś niebezpiecznym, to tak rzadkie picie już tak. W tym celu należy spakować kilka butelek napojów izotonicznych, które bogate są w wiele niezbędnych składników mineralnych, węglowodany, często też witaminy. Izotoniki w szybkim tempie nawadniają organizm i utrzymują właściwy poziom składników odżywczych w organizmie. Podobnie działają batony proteinowe, które są doskonałą przekąską dającą zastrzyk energii, a nie wymagającą długiego postoju.



Odzież



W zależności od długości trasy i miejsc, w które planujemy się udać, zabrać należy strój dostosowany do przewidywanych warunków pogodowych. Jeśli więc podróż zacznie się w Polsce, gdzie temperatura wynosi 15 – 20 stopni Celsjusza, a skończy się w Grecji, gdzie termometry wskażą 30 stopni Celsjusza, konieczne będzie spakowanie dwóch rodzajów odzieży motocyklowej. Pierwsza powinna zapewnić odpowiednią temperaturę ciała i ciepło podczas chłodnych dni. W sklepach motoryzacyjnych dostępna jest specjalna odzież z podpinką, która zapewnia dodatkowy komfort i ciepło. Na upalne dni należy zabrać ubrania motocyklowe gwarantujące odpowiednią wentylację, można również skorzystać z dostępnych gadżetów, takich jak kamizelka chłodząca.

Dokumenty


Jeśli wybierasz się w podróż zagraniczną tych dokumentów będzie nieco więcej. Podstawowe to dokumenty swoje i motocykla. Należy sprawdzić ważność ubezpieczenia AC i OC oraz przeglądu technicznego. Istotne jest wykupienie ubezpieczenia Kosztów Leczenia (KL), które jest zapewnieniem pomocy medycznej w kraju i za granicą, a także ubezpieczenie od Następstw Niebezpiecznych wypadków (NNW), które zapewnia wypłatę odszkodowania w wyniku wypadku w innym kraju. Jeśli podróż wypadnie poza granicami Europy, warto wykupić Międzynarodową Kartę Ubezpieczenia Samochodowego, czyli tzw. Zieloną Kartę.


Apteczka


Przygotowanie do podroży nie może obyć się bez spakowania apteczki wyposażonej w niezbędne artykuły. Warto rozważyć długość podróży i do niej dostosować ilość i rodzaj pakowanych rzeczy. Bez względu na długość trasy w każdej apteczce motocyklisty powinny znaleźć się:
kompresy gazowe wyjałowione o różnym rozmiarze,
opaska elastyczna,
opaski podtrzymujące o różnym rozmiarze, nożyczki ratownicze (czyli takie, które poradzą sobie z rozcinaniem grubego materiału),
maseczka do sztucznego oddychania usta – usta,
rękawiczki lateksowe niejałowe,
koc termoizolacyjny,
plastry z opatrunkiem i bez opatrunku o różnych rozmiarach,
gaziki nasączone spirytusem,
chusta trójkątna bawełniana,
agrafka.

 


Pozytywne nastawienie



To jeden z najważniejszych elementów przygotowania do podróży. Nie ma nic piękniejszego dla motocyklistki niż jazda na ulubionym pojeździe, kiedy naprzeciwko wschodzi słońce. Pamiętaj, by zachować pozytywne nastawienie nawet w kryzysowych sytuacjach, wtedy łatwiej ci będzie rozwiązać je i cieszyć się wyprawą. Jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz, żadne przeciwności nie będą dla Ciebie straszne.

 

Przejdź do góry

Daleka podróż – jak przygotować siebie i motocykl? Sprzęt, zegarek, serwis i inne js_def

Daleka podróż – jak przygotować siebie i motocykl? Sprzęt, zegarek, serwis i inne

Daleka podróż – jak przygotować siebie i motocykl? Sprzęt, zegarek, serwis i inne

Daleka podróż – jak przygotować siebie i motocykl

 

Pokonanie kilkuset lub kilku tysięcy kilometrów na motocyklu to ekscytująca sprawa. Warto jednak ostudzić emocje i racjonalnie podjeść do sytuacji, ponieważ tak duży dystans to nie tylko obciążenie dla pojazdu, ale również dla organizmu. Do dalekiej podróży warto zacząć przygotowywać się o wiele wcześniej. Niektóre rzeczy ze wspomnianej listy będą oczywiste, wszak motocykliści wiedzą, jakie rodzaje odzieży są ważne, albo, że serwisy motocyklów to obowiązek... Natomiast koce termoizolacyjne lub drewniane zegarki mogą już nie być tak oczywiste :). Zapraszam do lektury :) 


Kondycja motocyklistki


Kilkaset kilometrów w ciągu jednego dnia w tej samej pozycji z postojami co 3 godziny nie brzmi wygodnie i komfortowo. Prawda jest taka, że nawet najlepszy, najdroższy i najbardziej zachwalany motocykl nie jest w stanie zapewnić wygody dla ciała podczas tak długiej trasy. Są jednak sposoby na to, aby w dużym stopniu poprawić sobie komfort jazdy i zminimalizować nieprzyjemne skutki takiej podróży. Nasza rada? Zacznij ćwiczyć. Regularne rozciąganie mięśni na kilka tygodni przed wyjazdem pozwala wzmocnić poszczególne partie ciała i zmniejszyć dolegliwości, które mogą powstawać w wyniku utrzymywania jednej pozycji przez kilka godzin. Na takie ćwiczenia warto poświęcić również kilka minut w trakcie każdego postoju podczas podróży. Będzie to miało pozytywny wpływ na komfort podczas dalszej drogi.


Wizyta kontrolna w warsztacie


Przed daleką wyprawą należy przygotować również motocykl. W tym celu najlepiej udać się do profesjonalisty, który oceni stan techniczny pojazdu i doradzi, jakie elementy do naprawy i wymiany najlepiej będzie zabrać ze sobą. Mechanik powinien sprawdzić stan opon, klocków hamulcowych i napędu, a także poziom płynu chłodniczego i hamulcowego oraz oleju silnikowego. Skontrolować należy także stan elektryki, a więc korki i złącza. Konieczne będzie również nasmarowanie linek sprzęgła i gazu oraz sprawdzenie łożysk kół.
Niezwykle ważna jest również znajomość podstaw z zakresu naprawy motocykla. Nie trzeba odbywać kursów z certyfikatem – zupełnie wystarczające będzie przyswojenie informacji dotyczących najczęściej występujących awarii i sposobów ich naprawy. Wiele warsztatów organizuje minikursy dla kobiet i mężczyzn, wiedzę można czerpać również z powszechnych źródeł, jakimi są tematyczne fora internetowe, kanały na YouTube czy blogi i strony specjalistów i pasjonatów.


Bagaż dla motocykla


W przypadku wystąpienia niespodziewanych awarii warto się zabezpieczyć i spakować kilka niezbędnych rzeczy, które mogą uratować sytuację i pozwolą na szybką naprawę usterki. W bagażu powinny znaleźć się bezpieczniki i żarówki, pompka, klamki sprzęgła i hamulca, zestaw naprawczy opon, opaski zaciskowe czyli tzw. „trytytki”, klucze do naprawy, taśma izolacyjna, blokada antykradzieżowa, pasy bagażowe, smar do łańcucha, zapasowa dętka, latarka, scyzoryk, środek do czyszczenia szyby kasku i wycieraczka na palec.

Zegarek i telefon 

Warto mieć uchwyt na telefon, aby móc monitorować trasę na google maps. Alternatywą jest oczywiście smartwatch. Ja nie lubię tego typu gadżetów, więc jednak polecam telefon + uchwyt, a na rękę lekki zegarek. Jeżeli chodzi o lekkie czasmomierze, to ja polecam zegarki drewniane - aby tylko monitorować godzinę i nie mieć "kloca" na ręku :)


Bagaż dla motocyklistki


W zależności od wybranego kraju i sposobu spędzania czasu bagaż będzie się różnił. Należy dostosować do warunków atmosferycznych odzież wierzchnią noszona poza jazdą na motocyklu, jakie występują w konkretnym regionie. Warto zabrać narzutę przeciwdeszczową, ręcznik z mikrofibry, chusteczki nawilżone, kosmetyki w mini buteleczkach, które dostępne są w niemal każdej drogerii. Zasada jest taka, by zabrać jak najmniej, ponieważ każdy dodatkowy kilogram bagażu będzie skutkował zwiększeniem dyskomfortu i niewygody podczas podroży.


Planowanie podróży


Każdy bardzo długi wyjazd powinien być, choć częściowo przemyślany i rozplanowany. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas tego etapu jest pominięcie odpoczynku podczas postoju. Każdy postój, oprócz niezbędnego oczywiście tankowania, powinien uwzględniać również minimum 15 minut na rozciągnięcie się, przysłowiowe rozprostowanie kości i zregenerowanie sił, które potrzebne są, by pokonać kolejne kilometry. Brak odpoczynku skutkuje przemęczeniem, które może być przyczyną powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze. Lepiej dotrzeć na miejsce nieco później niż dopuścić do ryzyka utraty zdrowia lub życia.
Pod uwagę należy wziąć także niespodziewane sytuacje, które mogą opóźnić dotarcie do miejsca docelowego, a więc korki oraz kolizje, które wstrzymają ruch. Zaleca się, by nie tworzyć planu podróży rozpisanego co do minuty – dzięki temu nie powstanie uczucie frustracji, a podróż będzie niezwykle przyjemna.
Według wielu motocyklowych podróżników najlepszym czasem na pokonywanie trasy są godziny poranne. W drogę wyruszyć można już o świcie, dzięki temu większość dystansu pokonywana będzie w optymalnej temperaturze. Korzyścią takiej pory jest również zmniejszony ruch nie tylko na drodze, ale także na stacjach benzynowych. Warto też unikać przejazdów przez aglomeracje miejskie w godzinach szczytu – jest to sposób nie tylko na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji, ale również nerwów związanych ze staniem w korku.



Prowiant



Podczas tak długiej podróży nie można dopuścić do spadku energii i odwodnienia. O ile spożycie jakiegoś posiłku co trzy lub cztery godziny nie jest czymś niebezpiecznym, to tak rzadkie picie już tak. W tym celu należy spakować kilka butelek napojów izotonicznych, które bogate są w wiele niezbędnych składników mineralnych, węglowodany, często też witaminy. Izotoniki w szybkim tempie nawadniają organizm i utrzymują właściwy poziom składników odżywczych w organizmie. Podobnie działają batony proteinowe, które są doskonałą przekąską dającą zastrzyk energii, a nie wymagającą długiego postoju.



Odzież



W zależności od długości trasy i miejsc, w które planujemy się udać, zabrać należy strój dostosowany do przewidywanych warunków pogodowych. Jeśli więc podróż zacznie się w Polsce, gdzie temperatura wynosi 15 – 20 stopni Celsjusza, a skończy się w Grecji, gdzie termometry wskażą 30 stopni Celsjusza, konieczne będzie spakowanie dwóch rodzajów odzieży motocyklowej. Pierwsza powinna zapewnić odpowiednią temperaturę ciała i ciepło podczas chłodnych dni. W sklepach motoryzacyjnych dostępna jest specjalna odzież z podpinką, która zapewnia dodatkowy komfort i ciepło. Na upalne dni należy zabrać ubrania motocyklowe gwarantujące odpowiednią wentylację, można również skorzystać z dostępnych gadżetów, takich jak kamizelka chłodząca.

Dokumenty


Jeśli wybierasz się w podróż zagraniczną tych dokumentów będzie nieco więcej. Podstawowe to dokumenty swoje i motocykla. Należy sprawdzić ważność ubezpieczenia AC i OC oraz przeglądu technicznego. Istotne jest wykupienie ubezpieczenia Kosztów Leczenia (KL), które jest zapewnieniem pomocy medycznej w kraju i za granicą, a także ubezpieczenie od Następstw Niebezpiecznych wypadków (NNW), które zapewnia wypłatę odszkodowania w wyniku wypadku w innym kraju. Jeśli podróż wypadnie poza granicami Europy, warto wykupić Międzynarodową Kartę Ubezpieczenia Samochodowego, czyli tzw. Zieloną Kartę.


Apteczka


Przygotowanie do podroży nie może obyć się bez spakowania apteczki wyposażonej w niezbędne artykuły. Warto rozważyć długość podróży i do niej dostosować ilość i rodzaj pakowanych rzeczy. Bez względu na długość trasy w każdej apteczce motocyklisty powinny znaleźć się:
kompresy gazowe wyjałowione o różnym rozmiarze,
opaska elastyczna,
opaski podtrzymujące o różnym rozmiarze, nożyczki ratownicze (czyli takie, które poradzą sobie z rozcinaniem grubego materiału),
maseczka do sztucznego oddychania usta – usta,
rękawiczki lateksowe niejałowe,
koc termoizolacyjny,
plastry z opatrunkiem i bez opatrunku o różnych rozmiarach,
gaziki nasączone spirytusem,
chusta trójkątna bawełniana,
agrafka.

 


Pozytywne nastawienie



To jeden z najważniejszych elementów przygotowania do podróży. Nie ma nic piękniejszego dla motocyklistki niż jazda na ulubionym pojeździe, kiedy naprzeciwko wschodzi słońce. Pamiętaj, by zachować pozytywne nastawienie nawet w kryzysowych sytuacjach, wtedy łatwiej ci będzie rozwiązać je i cieszyć się wyprawą. Jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz, żadne przeciwności nie będą dla Ciebie straszne.

 

Przejdź do góry