Walcz o samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku

Walcz o samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku

Walcz o samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku

 

Niektóre stłuczki kończą się jedynie zarysowaniem karoserii w samochodzie, natomiast inne – całkowitym zniszczeniem auta i koniecznością jego zezłomowania. Na szczęście, zdarza się to rzadko i nawet gdy pojazd jest niesprawny, można go naprawić. Koszt wymiany uszkodzonych elementów samochodu jest pokrywany z OC sprawcy kolizji drogowej. Poszkodowany pozostaje jednak bez auta na czas naprawy uszkodzonego pojazdu. Czy może on walczyć o uzyskanie samochodu zastępczego na ten okres?

 

Samochód nawet na 30 dni

 

Jeżeli miało się kolizję nie ze swojej winy i samochód został uszkodzony na tyle, że nie można dalej nim jeździć, można wynająć bezgotówkowo auto zastępcze z OC sprawcy. Niekiedy bywa to trudne, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe starają się zniechęcić poszkodowanych, by nie ponosić kosztów wynajęcia samochodu dla nich. Każdy kierowca powinien jednak pamiętać, że wynajęcie samochodu zastępczego z OC sprawcy jest jego przywilejem poszkodowanego i ubezpieczyciel nie ma prawa go odmówić.

 

Aby uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy, należy wypełnić odpowiednie dokumenty i złożyć je w firmie ubezpieczeniowej. Jeżeli skorzysta się z usług firm takich jak http://auto-zastepcze.info, można liczyć na pomoc w dopełnieniu formalności – pracownicy firmy pomogą złożyć podanie w formie pisemnej oraz dostarczyć wszelkie dodatkowe dokumenty, których będzie wymagało towarzystwo ubezpieczeniowe. Zwykle na zwrot kosztów za wypożyczenie auta trzeba poczekać około 30 dni, jednak zdarza się, że poszkodowany otrzymuje go dużo szybciej.

 

Warto zaznaczyć,  że aby otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy, powinno się udowodnić, że samochód jest niezbędny w celu wykonywania obowiązków zawodowych lub rodzinnych. Przykładowo, powinno się wskazać, że dojeżdża się do pracy samochodem, gdyż nie ma się możliwości korzystania z komunikacji zbiorowej z powodu zbyt dużej odległości pomiędzy miejscem zamieszkania a zakładem pracy.

 

Wybór wypożyczalni

 

Poszkodowany w wypadku drogowym może skorzystać z usług dowolnej wypożyczalni samochodów. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca wykupił polisę OC, nie może narzucić takiego wyboru, jednak może odmówić pokrycia kosztów wypożyczenia auta, jeżeli poszkodowany wynajmie samochód o klasie wyższej niż w przypadku rozbitego auta. Auto można wypożyczyć na okres nawet do 30 dni, jednak powinno się wskazać, że tak długi okres wynajmu jest związany z rzeczywistą potrzebą – powinno się udowodnić, że samochód wciąż przebywa w warsztacie bądź że nie udało się jeszcze zakupić nowego pojazdu po zezłomowaniu uszkodzonego.

 

Przejdź do góry