Co warto wiedzieć o wymianie opon?

Co warto wiedzieć o wymianie opon?

Wymiana opon to czynność, której nie warto przekładać. Może to negatywnie wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Wielu kierowców nie posiada zbyt dużej wiedzy na temat tego, jak powinna zostać wykonana ta czynność. Podpowiadamy co zrobić, by uniknąć problemów związanych z wymianą opon.

 

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Może się wydawać, że co roku zimowa aura zaskakuje kierowców. Czekanie na ostatnią chwilę to prawdziwe proszenie się o kłopoty. Skąd wiedzieć, kiedy wymienić opony letnie na zimowe? Są na to sprawdzone rozwiązania. Wystarczy śledzić wartość temperatur w poprzednich dniach. Jeśli kilkukrotnie była ona niższa niż 7 stopni to oznacza, że czas na umówienie się do mechanika. W przypadku osób, które poruszają się samochodem częściej w nocy warto wymiany dokonać jeszcze wcześniej.

 

Dlaczego nie warto zwlekać?

Letnie opony posiadają mniej „agresywny” bieżnik. To sprawia, że zdecydowanie spada kontrola nad samochodem podczas ich używania w trakcie jazdy po śniegu lub lodzie. Odwlekanie wizyty u mechanika do czasu, gdy spadnie pierwszy śnieg to zły pomysł z jeszcze jednego powodu. Jest to zazwyczaj okres, gdy zdecydowanie większa ilość kierowców próbuje umówić się do specjalisty ze swoim autem. Wydłuża to kolejki i nieraz trzeba szukać mechanika daleko od swojego miejsca zamieszkania.

 

Jak przebiega wymiana opon?

Pierwszym etapem dla pracownika warsztatu jest demontaż obecnego ogumienia. Jest to wykonywane po zdjęcia koła z osi. Każda z opon posiada specjalny zawór, który pozwala na spuszczenie powietrza. Najważniejszą część tego etapu, czyli zdjęcie opony wykonuje się za pomocą specjalnej maszyny. Kolejnym zadaniem dla specjalisty jest sprawdzenie, czy nowe ogumienie pasuje do samochodu. Ponownie spora część zadania wykonywana jest przy użyciu tzw. montażownicy.

Jeżeli któraś z zakładanych opon posiada mniej zużyty bieżnik, poleca się, by zamontować ją na tylnej osi pojazdu. Takie działanie sprawia, że jazda po śliskiej nawierzchni może być o wiele stabilniejsza. Czasami dla niezwykle aktywnych kierowców specjaliści polecają cykliczną zamianę opon przednich z tylnymi. Może to wyrównać przecieranie ich nawierzchni.

Po całym zabiegu polecane jest również wyważenie opon. Źle wyważone koła mogą spowodować drganie kierownicy oraz karoserii. Może być ono odczuwalne nawet przy niedużych prędkościach. Skutkiem będzie też nierównomierne ścieranie się bieżnika. Najczęściej usługa wyważenia opon jest automatycznie wykonywana w serwisie, który zajmuje się wymianą ogumienia. Warto jednak dla pewności o tym wspomnieć pracownikowi warsztatu.

 

 

 

 

Przejdź do góry