Czy klimatyzacja w samochodzie wpływa na astmę ?

Czy klimatyzacja w samochodzie wpływa na astmę ?

Wpływ klimatyzacji w samochodzie na astmę.

Astma jest poważną chorobą układu oddechowego, która może być wywołana przez różne czynniki. Klimatyzacja w samochodzie może być jednym z tych czynników, dlatego ważne jest, aby osoby cierpiące na astmę miały świadomość potencjalnych skutków używania klimatyzacji samochodowej.

Klimatyzacja może powodować suchość w samochodzie i nasilać symptomy astmy. Należy unikać dmuchania powietrza z klimatyzacji bezpośredniego na twarz. Również szybka zmiana temperatur wewnątrz samochodu nie jest wskazana. Prawidłowe utrzymanie wilgotności wewnątrz auta jest niezmiernie istotne nie tylko w przypadku ludzi chorych na astmę. Pamiętajmy chodzi o nasze zdrowie. 

 

Jak używać klimatyzacji z astmą?

Wsiadając do zimnego auta, nie należy od razu włączać klimatyzacji. Pierwsze minuty, kilometry powinniśmy przejechać z otwartymi oknami, co przyspieszy wymianę powietrza w naszym aucie. Gorące powietrze ze środka auta, w szybki sposób zostanie wymienione. Nawiewu klimatyzacji nie powinniśmy kierować bezpośrednio na siebie i nie jest to uwaga tylko do osób cierpiących na astmę. Klapki od nawiewu najlepiej ustawić na przednią szybę lub nogi, wtedy klimatyzacja będzie działać najsprawniej i nie przyniesie nam przykrych niespodzianek. 

Innym ważnym elementem jest czas używania obiegu zamkniętego. Długie używanie w ten sposób klimatyzacji doprowadza do mocnego wysuszenia powietrza wewnątrz auta, co skutkuje nadmiernym wysychaniem błon śluzowych i nasilaniem objawów astmy. 

klimatyzacja w astmie

Zasada 5 minut w klimatyzacji.

Czy warto ją stosować? Co daje nam ta zasada ?

Zasada ta mówi, żeby wyłączyć klimatyzację na ok. 5 minut przed planowanym wyłączeniem auta. Zbliżając się do pracy, domu lub innego miejsca docelowego warto o tym pamiętać i wyłączać klimatyzację na ok. 5 km (równe się to ok. 5 minutom) przed dotarciem do celu. Należy pamiętać, iż wyłączamy samą klimatyzację, natomiast nawiew zostawiamy to samego końca trwania podróży. Dlaczego należy to robić ?

  1. Wyrównujemy temperaturę w środku samochodu, z tą jaka panuje na zewnątrz. Wzrost temperatury będzie nieznaczny, praktycznie dla nas nieodczuwalny, a wysiadając z samochodu, będziemy mieli mniejszą różnicę temperatur, co jest wskazane dla osób chorujących na astmę. Osoby chore na astmę powinny unikać gwałtownych zmian temperatury. 
  2. Przyczyniamy się do dłuższego działania klimatyzacji w naszym samochodzie. A dzieje się to dlatego, że przez ten okres 5 minut działający nawiew pozwala pozbyć się praktycznie całej wilgoci, która zalega w układzie chłodzenia, co jest naturalnym efektem, gdy korzystamy z klimatyzacji. 
  3. Włączając ponownie klimatyzację, nie będziemy odczuwali nieprzyjemnego zapachu. Powietrze z klimatyzacji będzie dla nas zdrowsze i świeższe, nie będzie zawierało zalegającej pary wodnej, w której bardzo chętnie tworzą się bakterie i grzyby tak niepożądane w przypadku astmy. 

Astma a klimatyzacja

Gdzie leczyć astmę?

Najlepiej skonsultować się z lekarzem pulmonologiem lub alergologiem, aby uzyskać odpowiedź na to pytanie. Lekarz może przepisać inhalatory i leki, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów astmy. Możesz także skontaktować się ze specjalistą ds. zdrowia publicznego w swoim regionie, aby dowiedzieć się więcej o programach i usługach oferowanych osobom cierpiącym na astmę.

Aby minimalizować ryzyko astmy, warto unikać miejsc słabo wentylowanych i starać się utrzymać optymalną wilgotności powietrza w samochodzie, domu i/lub biurze poprzez regularne i częste wietrzenie. Pamiętajmy, aby klimatyzacji używać z głową. Klimatyzacja używana zgodnie z przeznaczeniem nie ma negatywnego wpływu na astmę.

Leczenie astmy powinno być oparte na stałym kontakcie z wykwalifikowanym lekarzem pulmonologiem, który będzie monitorował postępy choroby i dostosowywał plan leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Lekarz pulmonolog może zalecić odpowiednie leki lub inne formy terapii, takie jak ćwiczenia oddechowe czy techniki relaksacyjne. W celu uniknięcia wahań poziomu astmy i jej nawrotów pacjenci mogą być również skierowani na fizjoterapię oraz regularnie przyjmować antybiotyki. Ważne jest również monitorowanie poziomu alergenów w samochodzie, poprzez częste wymienianie filtra kabinowego.

 

 

Przejdź do góry