Przy wyborze samochodu używanego z gwarancją należy brać pod uwagę różne kryteria

Przy wyborze samochodu używanego z gwarancją należy brać pod uwagę różne kryteria

Samochody używane to atrakcyjna cena, lecz także ogromne ryzyko nabycia pojazdu w niezbyt dobrym stanie technicznym czy też posiadającym liczne wady ukryte. Jak można się bez trudu domyślić, pociągać one będą za sobą ogromne koszty związane z ich naprawą. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców wybierając auto używane, chce mieć na nie gwarancję. Czym się w takim wypadku trzeba kierować? Na jakie kryteria w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę, jeśli chce się mieć używany samochód z gwarancją?

Przed rozpoczęciem analizowania kryteriów doboru rodzaju gwarancji do kupowanego używanego auta, w pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, z jakiego powodu powinno się ją w ogóle mieć. Czy faktycznie jest to obowiązkowy dodatek do takiego auta? Jak się okazuje, gwarancja to zdecydowanie pożądana usługa, która powinna być wykupiona przy każdym używanym samochodzie. Bez względu na to, w jak dobrym stanie on jest, zawsze może mieć jakieś wady ukryte, których naprawianie z własnej kieszeni będzie bardzo kosztowne. Gwarancja pozwala uniknąć tak dużego wydatku.

Wiedzieć trzeba, że nie wszystkie samochody używane w Poznaniu mają gwarancję. Jeśli zakupi się pojazd od osoby prywatnej, to nie ma co na nią liczyć. Od kogo zatem powinno się nabyć używany samochód, aby można było dostać na niego usługę gwarancyjną? Zdecydowanie najlepiej udać się do jednego z salonów samochodowych. Samochody używane z gwarancją w Poznaniu nie tylko będą w rewelacyjnym stanie technicznym, a także otrzymać będzie można na nie atrakcyjne finansowanie, lecz dodatkowo będą one objęte gwarancją, która chronić będzie kupującego przed nieprzewidzianymi wydatkami na ewentualne naprawy.

Wielu kierowców uważa, że samochody używane z salonu w Poznaniu to lekka przesada. W końcu są one w doskonałym stanie technicznym, często mają zaledwie dwa lub trzy lata, więc ryzyko, że coś złego się z nimi stanie, jest niezwykle małe, a nawet, gdyby faktycznie doszło do jakiejś usterki, to zawsze istnieje jeszcze rękojmia. Czy faktycznie nie warto wydawać dodatkowych pieniędzy na gwarancję? Niestety nie jest to tak proste, jak może się wydawać. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że rękojmia obowiązuje jedynie w sytuacji, gdy awaria wystąpi z powodu wady ukrytej pojazdu, o której sprzedawca wiedział, lecz ją zataił. Jak można się domyślić, niezwykle trudno jest to udowodnić. Co więcej, z tytułu rękojmi nie można domagać się naprawy uszkodzenia, a jedynie obniżenie ceny pojazdu lub odstąpienia od umowy sprzedaży.

Jak więc widać, gwarancja na używany samochód to naprawdę niezwykle ciekawa i potrzebna usługa. Wiedzieć jednak trzeba, że występuje ona w dwóch wersjach — standardowej i rozszerzonej. Gwarancja standardowa, która często nazywana jest także polisą od usterek, to tak naprawdę umowa, wedle której sprzedawca zobowiązany jest usunąć określone awarie do pewnej ceny. Jeśli więc koszt naprawy zostanie przekroczony, to właściciel będzie musiał ponieść część wymaganej sumy. Z drugiej strony, jeśli usterki nie będzie na liście, gwarancja nie będzie obowiązywała.

Z powodu ograniczeń standardowej gwarancji kierowcy często decydują się na wariant rozszerzony. W tym wypadku najczęściej nie ma górnej granicy kosztów naprawy, a także sama lista obejmuje znacznie więcej usterek. Jest to zatem rozwiązanie zdecydowanie lepsze i gwarantujące, że podczas ewentualnych problemów kierowca nie będzie ponosił dodatkowych kosztów.

 

Przejdź do góry