Specjaliści apelują – pamiętaj o oponach!

Specjaliści apelują – pamiętaj o oponach!

Właściciele samochodów bardzo często przykładają dużą uwagę do prezencji pojazdu. Mycie, polerowanie, sprzątanie - to wszystko sprawia, że auto znacznie wolniej traci na wartości a ponadto dłużej cieszy oko kierowcy. Specjaliści sądzą jednak, że na poczet "kosmetyki" zrezygnowaliśmy z dbałości o bezpieczeństwo jakie auto musi nam zapewnić. Statystyki dowodzą, że każdego roku na polskich drogach ginie kilka tysięcy osób. Czasem przyczyny nie są zależne od nas. Często jednak kierowcy sami są sobie winni tego, że nie byli w stanie zapanować nad kierownicą w kryzysowej sytuacji.

Nie zmieniamy opon.

Wprawdzie na stacjach diagnostycznych stan kół jest bardzo dokładnie sprawdzany - a przynajmniej powinien. Również podczas kontroli drogowej możemy napotkać się z inicjatywą ze strony stróżów prawa, którzy przy użyciu specjalnego oprzyrządowania zechcą zmierzyć na przykład stan zużycia ogumienia. Czy to działanie "na złość" kierowcom? Niekoniecznie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo odpowiednie opony wpływają na komfort podróżowania i ogólne bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Kiedy powinniśmy wymieniać ogumienie?

Pierwsze, co przychodzi na myśl to oczywiście zmiana sezonu. Opony wymieniamy kiedy na dworze zacznie padać śnieg oraz wtedy, kiedy przychodzą wysokie temperatury. Część osób korzysta z gum wielosezonowych, które to także mają zarówno swoich zwolenników, jak i kategorycznych przeciwników.

Powinniśmy jednak pamiętać, że opony należy wymieniać również wtedy, kiedy:

  • są stare, a guma zaczyna wyraźnie twardnieć - w takich sytuacjach ryzyko uszkodzenia gumy w czasie jazdy znacznie wzrasta
  • bieżnik jest mocno starty - wówczas opony tracą przyczepność i zaczynają stwarzać zagrożenie
  • na oponie pojawiają się uszkodzenia mechaniczne - pęknięcia, rozcięcia itp.

Gdzie szukać opon?

Niestety nie można ukrywać, że zakup nowych gum to nie wydatek rzędu dwustu lub trzystu złotych. Często zdarza się, że kierowcy za swój "luksus" muszą zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Jest to oczywiście skrajny przypadek, ponieważ niewiele osób może pozwolić sobie na taką inwestycję, ale producenci opon doskonale wiedzą jak sprostać oczekiwaniom klienta i również produkty adekwatne jakościowo do wysokiej ceny można znaleźć w ich ofercie.

Można zdecydować się również na opony używane. Pojedyncze części Renault, czy do innych marek wbrew pozorom wcale nie muszą pochodzić z pierwszej ręki. W sieci często można znaleźć oferty sprzedaży opon w całkiem dobrej kondycji i to za niewielkie pieniądze!

Dlaczego jednak ludzie decydują się sprzedawać opony używane przydatne do dalszej eksploatacji? Powodów jest mnóstwo - sprzedaż auta, wymiana opon na inne, czy po prostu chęć zasilenia domowego budżetu.

Nie ważne skąd pochodzą części zamienne oraz opony. Można kupować nowe, używane, w sieci oraz sklepach stacjonarnych. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że auto zawsze powinno być sprawne i to pod każdym względem. Wyjeżdżając na drogę bierzemy bowiem, jako kierowcy, odpowiedzialność nie tylko za siebie oraz swoich pasażerów, ale także innych uczestników ruchu drogowego - w tym kierowców, rowerzystów i pieszych.

 

Przejdź do góry