Kaski dla początkujących motocyklistów - co wybrać?

Kaski dla początkujących motocyklistów - co wybrać?

Kaski dla początkujących motocyklistów — co wybrać?

Pokochałeś jazdę na motorze i chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze? Kupiłeś już kombinezon i dobre buty, ale wciąż brakuje Ci kasku? Musisz wybrać dobrze. Kask jest kluczowy dla Twojego bezpieczeństwa. W tym artykule omówimy różne rodzaje kasków dla początkujących motocyklistów.

Dlaczego ważne jest posiadanie odpowiedniego kasku?

Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem jazdy na motocyklu. Kask odgrywa kluczową rolę w ochronie głowy podczas ewentualnego wypadku lub kolizji. Właściwie dobrany może znacząco zmniejszyć ryzyko obrażeń głowy i mózgu podczas upadku lub zderzenia. Dlatego ważne jest, aby był odpowiednio dobrany.

Rodzaje kasków dla motocyklistów

Na początek przyjrzyjmy się jakie rodzaje kasków, może kupić motocyklista.

Kaski integralne

Kaski integralne uważane są za najbezpieczniejszy typ kasku. Składają się one z jednego elementu, przez co oferują one pełne zabezpieczenie dla twarzy, głowy i szczęki. Dobrze chronią przed uderzeniem.

Kask integralny ma także wentylację, która zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, a co za tym idzie, pozytywnie wpływa na komfort motocyklisty. Poza tym, taki kask zapewnia dobrą ochronę przed wiatrem i deszczem. Co ciekawe, nowoczesne modele kasków tego typu wyposażane są w ciekawe funkcje, np. automatycznie dopasowujące się do warunków słonecznych wizjery, czy też głośniki z technologią bluetooth.

Kaski otwarte

Kaski otwarte, znane również jako "trzy czwarte", oferują mniej ochrony, ale zapewniają większą widoczność i przewiewność, bo nie mają żadnej osłony z przodu. Niestety, oznacza to, że nie chronią twarzy przed uderzeniami tak jak kaski integralne.

Kask otwarty może być wyposażony w wizjer lub mieć możliwość montażu dodatkowej szybki dla ochrony oczu (zwykle na zatrzask). Nie są to jednak kaski do szybkiej jazdy i na długie trasy. Polecane są szczególnie na krótkie przejazdy np. do pracy lub do spokojnej jazdy po mieście.

Kaski modułowe

Kaski modułowe to połączenie kasków integralnych i otwartych. Składają się z dwóch elementów — skorupy osłaniającej czaszkę i ruchomej części przedniej osłaniającej twarz, szczękę i podbródek. Z tego tytułu nazywane są też kaskami szczękowymi. Część przednia kasku modułowego zamontowana jest na specjalnych zawiasach i może być podnoszona do góry. Dzięki temu, gdy podczas postoju motocyklista chce zaczerpnąć powietrza, może po prostu unieść tę część do góry.

Kask modułowy to bardzo uniwersalny kask, który polecany jest osobom, poruszającym się motocyklem równie często po mieście co w dłuższych trasach.

Pozostałe rodzaje kasków

Gdy zaczniesz rozglądać się za swoim pierwszym kaskiem, może zobaczyć jeszcze kaski typu garnek, które osłaniają jedynie górną część głowy, czy też kaski typu off-road. To specyficzne rodzaje. Pierwszy z nich przeznaczony jest głównie dla osób poruszających się na skuterach. Wybierany jest także przez użytkowników krążowników typu Harley-Davidson. Drugi z kolei to kask dla osób uprawiających ekstremalny sport. Nie nadaje się on do jazdy po mieście ani w trasie.

Jaki kask motocyklowy na początek?

Wybór odpowiedniego kasku ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa. Jako początkujący motocyklista powinieneś szczególnie zwrócić uwagę na ten aspekt.

Zanim nabierzesz doświadczenia i wypracujesz własny styl jazdy, powinieneś skupić się na maksymalnej ochronie przed ewentualnym upadkiem i uderzeniem w głowę. Z tego powodu możesz od razu odrzucić kask otwarty i skupić się na wyborze pomiędzy integralnym a modułowym.

Kask integralny zapewnia maksymalną ochronę i wygrywa pod tym względem z kaskiem modułowym, ale przegrywa pod względem komfortu. Możliwość odsłonięcia twarzy, jaką oferuje kask modułowy to bardzo wygodna sprawa.

Zatem, na czym się skupić wybierając swój pierwszy kask?

Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszy kask motocyklowy?

Zanim dokonasz zakupu swojego pierwszego kasku na motocykl, przyjrzyj się cechom takiego kasku i zwróć uwagę na bezpieczeństwo, wygodę, konstrukcję, a także system wentylacji.

  • Bezpieczeństwo — Najważniejszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze kasku dla początkujących motocyklistów, jest bezpieczeństwo. Kask powinien być homologowany i spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa.
  • Dopasowanie i wygoda — Kask powinien idealnie pasować do kształtu głowy motocyklisty. Niewłaściwe dopasowanie może wpływać na komfort jazdy i skuteczność ochrony. Dlatego przed zakupem warto zmierzyć obwód głowy.
  • Materiał i konstrukcja — Kaski dla motocyklistów są zwykle wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak poliwęglan czy włókno szklane. Ważne jest, aby materiał był wytrzymały i odporny na uderzenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na konstrukcję kasku, czy posiada on system absorpcji energii i z czego wykonana jest wewnętrzna wyściółka (wypełnienie).
  • System wentylacji — Podczas jazdy na motocyklu, szczególnie w gorące dni, odpowiednia wentylacja jest niezwykle ważna. Dobrze zaprojektowany kask powinien mieć otwory wentylacyjne, które zapewniają przepływ powietrza.

Czy warto kupić drogi kask na początek?

Zarówno te drogie, jak i tanie kaski motocyklowe, muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. Zwykle droższe kaski posiadają rozwiązania zwiększające komfort kierowcy, co z pewnością przekłada się na wszystkie aspekty jazdy. Decyzja ostatecznie należy więc do Ciebie. Jeśli szukasz swojego pierwsze kasku, zajrzyj na https://www.intermotors.pl/oferta/kaski-5010749, gdzie znajdziesz duży wybór modeli.

 

Przejdź do góry