Pogłębianie bieżnika - czy warto ?

Pogłębianie bieżnika - czy warto ?

Właściwości jezdne opony pogarszają się wraz z jej użytkowaniem. Aby przywrócić jej właściwości poddaje się oponę procesowi pogłębiania bieżnika. Producenci opon dokładnie określają grubość warstwy gumy, która może zostać w bezpieczny sposób usunięta bez konsekwencji zniszczenia opony lub pogorszenia jej właściwości jezdnych.

Procedura ta polega na wycięciu pewnej warstwy gumy, która znajduje się pod bieżnikiem. Ma to na celu pogłębienie rowków, które zmniejszają się podczas użytkowania opony. Dzięki pogłębianiu bieżnika opona może posłużyć nam jeszcze przez naprawdę długi czas przez co unikniemy kosztów wiążących się z zakupem nowej opony. Procedura ta wykonywana jest w momencie, gdy na naszej oponie bieżnik osiągnął mniej więcej od 2 do 4 milimetrów głębokości. Dzięki temu można w dość prosty sposób odtworzyć wcześniejszą charakterystykę bieżnika. Nie można doprowadzić do sytuacji, gdy grubość gumy od dna bieżnika do opasania opony była mniejsza niż dwa milimetry ponieważ może to pogorszyć właściwości opony oraz co najważniejsze pogorszyć bezpieczeństwo korzystania z takich opon. Do tego procesu używa się specjalnych nacinarek, aby pogłębianie było wykonane profesjonalnie należy zrobić to w zakładzie z wykwalifikowanym personelem. Nie w każdej oponie można pogłębić bieżnik, procesu tego nie powinno się wykonywać, gdy na oponie widoczne są uszkodzenia takie jak: przecięcia, otarcia, przebicia, ubytki gumy bieżnika. Zanim przystąpimy do procedury pogłębiania opona musi przejść jeśli jest to konieczne naprawy oraz musi zostać odpowiednio przygotowana.

Unia Europejska w swoich przepisach dopuszcza pogłębianie bieżnika w oponach. Temu procesowi mogą być poddane opony do pojazdów osobowych, ciężarowych oraz opony używane w motocyklach. Pogłębianie bieżnika jest polecane przez Europejską Organizację Techniczną do spraw Opon i Felg.

Zaletami pogłębiania bieżnika są między innymi: mniejsze zużycie paliwa przez pojazd, polepsza się przyczepność opony na suchej jak i mokrej nawierzchni, dzięki temu procesowi żywotność opony znacznie się wydłuża, pogłębienie bieżnika jest tańsze niż zakup nowych opon, proces ten pozwala zaoszczędzić materiały do produkcji opon dzięki czemu pozytywnie wpływa na środowisko.

Nasze używane opony są jednymi z najlepszych dostępnych na rynku. Wszystkie opony poddajemy testowi ciśnienia przez co mamy pewność, że są one najlepszej jakości i co najważniejsze są w stu procentach bezpieczne.

 

Przejdź do góry