Ciśnienie powietrza w oponie

Ciśnienie powietrza w oponie

Ciśnienie powietrza w oponach to jeden z najważniejszych czynników, który ma znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.

Tylko poprawne ciśnienie w oponie gwarantuje nam że opona będzie dobrze przylegać do jezdni w czasie jazdy, a przede wszystkim w czasie hamowania. Ciśnienie w oponach powinniśmy regularnie kontrolować podczas normalnego użytkowania samochodu i przed każdą dłuższą podróżą.

Co to znaczy kontrolować ciśnienie powietrza w oponie? To nie tylko wizualne określenie czy w oponie jest wystarczająco dużo powietrza, ale należy ciśnienie mierzyć za pomocą manometru. Wizualnie nie jesteśmy w stanie określić nawet do 30% spadku ciśnienie powietrza w oponie czyli prawie o 1 bar, a taka różnica już w znaczącym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo podróżowania samochodem. Różnica 0,5 bara jest powszechnie uważana za niebezpieczną, natomiast różnica około 1 bara za bardzo niebezpieczną przy której nie powinniśmy jeździć samochodem, bo powoduje ona zakłócenia stabilności prowadzenia pojazdu, jak również wydłuża nam drogę podczas awaryjnego hamowania.

Każdy pojazd ma ustalone indywidualnie przez producenta wartości ciśnienia dla opon (przednich i tylnich) przy samochodzie np. z jedną osobą i dla pełnego załadunku. Taka informacja jest zawarta w instrukcji pojazdu jak również (chociaż to zależy od marki samochodu) na wewnętrznej części środkowego lewego słupka, lub na wlewie paliwa. Należy pamiętać że zbyt niskie ciśnienie to nie tylko mniejsze nasze bezpieczeństwo, ale również szybsze zużycie opon i większe spalanie (zwiększone opory toczenia). Dlatego tak ważne jest systematyczne sprawdzania ciśnienia w oponach, bo dbamy wówczas o swoje bezpieczeństwo i swój portfel.

Badania przeprowadzone przez PZPO (Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego) wykazały że tylko 39% kierowców w naszym kraju sprawdza regularnie ciśnienie w oponach (np. podczas tankowania na stacjach benzynowych, lub podczas wizyt w serwisach wulkanizacyjnych). Prawie połowa badanych wiedziała jakie skutki ma zbyt małe ciśnienie powietrza w oponach, co piąty ankietowany wiedział że przez niskie ciśnienie opona się szybciej zużywa, natomiast około 17% osób wiedziało że ma to też wpływ na większe zużycie paliwa. Prawie co 4 osoba nie wiem gdzie szukać informacji na temat poprawnego ciśnienia.

 

Przejdź do góry