Części samochodowe – oryginalne czy zamienniki?

Części samochodowe – oryginalne czy zamienniki?

Szeroki wybór dostępnych na rynku części samochodowych w różnych cenach sprawia, że często zastanawiamy się, co opłaca się bardziej – wybór dedykowanych, oryginalnych części samochodowych, stosowanych przez producentów aut, czy zakup zamienników w niższej cenie, jednak o niewiadomej jakości i pochodzeniu? Choć polski kierowca bardzo często kieruje się przede wszystkim ceną, warto zdawać sobie sprawę, że wybór najtańszych części nie zawsze oznacza niskie koszty naprawy auta, ponieważ oryginalne podzespoły wystarczają na znacznie dłużej.

Bogata oferta części do aut

Części samochodowe dostępne w hurtowniach, sklepach motoryzacyjnych i warsztatach samochodowych możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie: oryginalne, stosowane przez producentów aut przy tzw. pierwszym montażu oraz zamienniki, produkowane przez wyspecjalizowane firmy, oferujące części uniwersalne lub dedykowane, jednak bez rekomendacji producenta samochodu.

Wybieramy części – czym się kierować?

Wybierając oryginalne podzespoły lub części samochodowe, mamy pewność, że są one w 100% zgodne z parametrami naszego auta. Zwykle, oryginały posiadają bowiem hologram producenta z jego rekomendacją, dzięki czemu wiemy, że np. poszukując części do forda mondeo, audi a4 czy peugeota 407, mamy całkowitą pewność zakupu produktu, przeznaczonego do montażu właśnie w tym aucie. Kontrargumentem, skłaniającym do wyboru zamiennika, często jest cena oryginalnych części i podzespołów, które są dość drogie w stosunku do części zamiennych bez rekomendacji producenta. Nie oznacza to jednak, że tańszy zamiennik zawsze będzie lepszy. Jeśli cena takiej części wydaje nam się podejrzanie niska, nie warto zawracać nią sobie głowy – zwykle są to części niesprawdzone, znacznie mniej odporne na uszkodzenia lub naturalną eksploatację, a w skrajnych przypadkach – mogące powodować poważne usterki i stwarzać zagrożenie na drodze. Najtańsze zamienniki zwykle nie przechodzą większości testów, jakim poddawane są części oryginalne lub zamienne z tzw. kategorii Premium. I jeśli nie chcemy kupować oryginalnych podzespołów, to właśnie na tej klasy części warto postawić.

Zamiennik tak samo dobry, jak oryginał?  

Zamienniki Premium zwykle są tańsze niż oryginały, niewiele się od nich różniąc. Podstawową różnicą jest brak logotypu koncernu samochodowego, co nie oznacza jednak, że części te nie będą kompatybilne z modelem danego auta. Wysokiej klasy części zamienne produkowane są przez renomowanych producentów, dzięki czemu możemy być pewni, że ich zakup nie będzie obciążony ryzykiem, jak w przypadku kupna najtańszych, niesprawdzonych zamienników o wątpliwej jakości.

 

Przejdź do góry