Pakowanie i wysyłka części samochodowych – co warto wiedzieć?

Pakowanie i wysyłka części samochodowych – co warto wiedzieć?

Części samochodowe - niestandardowa przesyłka

Wysyłka części samochodowych nie jest łatwa, wiąże się z nadaniem tak zwanego elementu niestandardowego - przesyłki zawierającej często przedmioty wielkogabarytowe, ciężkie o nieregularnych kształtach (np. silnik samochodowy, zderzak, opona). Paczki tego typu trudno zwymiarować (określić prawidłową długość, szerokość, wagę) i zapakować przez co są one narażone na dodatkowe uszkodzenia, które mogą pojawić się w transporcie. Nie wszystkie firmy kurierskie oferują więc swoim klientom możliwość nadawania części samochodowych. Cała procedura nie jest jednak tak skomplikowana. Korzystając z kilku porad można samodzielnie, szybko i sprawnie przygotować do wysyłki dany element samochodu.

Jakie części samochodowe wysyłamy najczęściej?

Ze względu na to, że każdy kierowca zobowiązany jest do regularnej wymiany ogumienia w obowiązującym sezonie (letni/zimowy), najczęściej wysyłanym elementem są właśnie opony. Bardzo dobry poradnik dotyczący pakowania opon można znaleźć na stronie jednego z polskich operatorów logistycznych w branży kurierskiej https://www.globkurier.pl. Jednak zdarzają się również przesyłki zawierające całe koła, zderzaki, drzwi czy nawet silniki samochodowe - choć te już w mniejszości.

Jak przygotować elementy do wysyłki?

Części samochodowe przed zapakowaniem należy przede wszystkim dokładnie wyczyścić - sprawdzić czy są pozbawione śladów takich substancji jak smar, olej czy paliwo. Następnie przystępujemy do odpowiedniego zabezpieczenia danego elementu tj. owinięcia go streczem, tekturą i/bądź folią, okrycia wystających brzegów przed otarciami, przymocowania części mogących się przemieszczać/ułamać/odpaść. Bardzo duże i ciężkie paczki należy przewozić zawsze na palecie. Zastosowanie powyższych czynności już w pierwszej kolejności wpłynie na bezpieczeństwo naszej przesyłki, ale również uchroni pozostałe, przewożone w jednym transporcie materiały.

Pakowanie części samochodowych

Tak naprawdę każda część samochodowa w zależności od swej specyfikacji i wrażliwości powinna być pakowana w inny sposób. Często bywa również tak, że sposób przygotowania danej przysyłki jest uzależniony od konkretnych wytycznych podanych przez przewoźnika (osobny dla dpd, dhl, kuriera fedEx). Krótkie poradniki firm kurierskich odnośnie określonych elementów można znaleźć na ich głównych stronach internetowych. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto znać jednak te kilka powyższych, uniwersalnych zasad.

Transport części samochodowych

Skupiając się na transporcie części samochodowych należy przede wszystkim jak najbardziej rzetelnie zwymiarować przesyłkę, ponieważ jej wielkość i waga wpływa na cenę. Prawidłowe określenie wymiarów zabezpiecza nas również przed poniesieniem ewentualnych kosztów dodatkowych – możemy ustalić wówczas typ przesyłki (standard/nie standard). Pamiętaj, ze odpowiednie zapakowanie paczki leży po Twojej stronie.

Ceny wysyłki w zależności od wybranej lokalizacji

Cena wybranej przesyłki uzależniona jest również od lokalizacji, do które chcemy daną rzecz wysłać. Na rynku istnieje wielu przewoźników oferujących zarówno usługi kurierskie krajowe jak i międzynarodowe. Globalizacja sprawia, że coraz więcej firm otwiera się na rynki zagraniczne przez co operatorzy logistyczni rozbudowują swoje możliwości i wprowadzają do oferty coraz dalsze destynacje. W bazach niektórych brokerów znajdziemy ponad 190 kierunków do wyboru. Paczka do USA, Kanady czy na przykład Panamy nie sprawia więc już większych problemów.

 

Przejdź do góry