Wynajem długoterminowy samochodów – co warto wiedzieć?

Wynajem długoterminowy samochodów – co warto wiedzieć?

Samochodu niezbędnego do wykonywania działalności gospodarczej albo do celów prywatnych wcale nie trzeba kupować, aby móc go w dłuższym czasie użytkować. Dla osób, których w danej chwili nie stać na taki zakup, przeznaczony jest między innymi wynajem długoterminowy.

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywną formą sfinansowania nabycia pojazdu na potrzeby firmy czy dla osoby prywatnej. Na czym polega? Z jakimi kosztami związana jest ta metoda pozyskiwania samochodów?

Na czym to polega?

Istotą wynajmu długoterminowego samochodu jest to, że strony zawierają umowę najmu pojazdu, w której ustalają szczegóły transakcji. To forma dzierżawy pozwalająca na korzystanie przez najemcę z auta będącego przedmiotem najmu, przez określony w umowie czas, w zamian za uiszczanie opłat miesięcznych w ustalonej wysokości. Umowa zawierana jest pomiędzy właścicielem samochodu a osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, tj. przedsiębiorcą, lub osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności.

Przedmiotem umowy wynajmu długoterminowego samochodu może być właściwie dowolny pojazd. Kluczem do sukcesu jest to, aby taką markę i model auta, jakie chce klient, był skłonny wynająć właściciel pojazdu. Zasadniczo umowa najmu długoterminowego pojazdu jest formą finansowania przeznaczoną dla osób prywatnych i firm, które nie chcą lub nie mogą kupić wymarzonego samochodu.

Jak wygląda umowa wynajmu długoterminowego?

Podstawą do skorzystania z wynajmu długoterminowego samochodu jest umowa zawierana pomiędzy najemcą a wynajmującym. Powinna ona ustalać wszystkie najważniejsze szczegóły dotyczące transakcji, między innymi:

• określenie stron umowy, wraz ze wskazaniem adresów;

• okres wynajmu;

• wysokość comiesięcznej raty za wynajem długoterminowy samochodu;

• szacowany przebieg pojazdu w czasie trwania umowy;

• dodatkowe usługi i profity dla najemcy (np. usługi serwisowe czy ubezpieczenia).

Dla kogo przeznaczony jest wynajem długoterminowy samochodów?

Zasadniczo długoterminowy wynajem pojazdu to opłacalna forma finansowania nabycia auta dla tych klientów, którzy chcą mieć do pełnej dyspozycji wybrany samochód, ale nie mogą sobie pozwolić na jego zakup za gotówkę, a przy tym nie chcą zaciągać na niego kredytu. Nie trzeba dysponować niemal żadną kwotą oszczędności, aby zawrzeć umowę najmu wybranego pojazdu.

Wady i zalety wynajmu długoterminowego samochodu

Najemca przy długoterminowym wynajmie samochodów odnosi wiele korzyści, które kształtują zalety takiej metody nabycia pojazdu. Wśród nich wymienić należy: • możliwość dopasowania warunków umowy najmu do indywidualnych potrzeb i możliwości klienta;

• brak opłaty wstępnej lub niską opłatę wstępną;

• brak konieczności ponoszenia opłat towarzyszących posiadaniu samochodu – ubezpieczenia OC czy przeglądów technicznych;

• możliwość wyboru opcji z rozszerzoną ochroną ubezpieczeniową, wliczoną w kwotę raty miesięcznej;

• brak przymusu wykupu samochodu po zakończeniu okresu wynajmu długoterminowego;

• możliwość wymiany samochodu na nowy po kilku latach wynajmu;

• możliwość skorzystania z atrakcyjnych usług dodatkowych, z kompletem opon zimowych czy pojazdem zastępczym.

Wadą takiego rozwiązania jest to, że najemca płaci comiesięczną ratę, ale nie przybliża go ona do nabycia na własność pojazdu. Co prawda możliwy jest wykup auta w takim przypadku po zakończeniu umowy najmu, ale cena wykupu pozostaje bardzo wysoka, dlatego jest to opcja najczęściej nieopłacalna.

 

 

Przejdź do góry