Wynajem czy zakup maszyn budowlanych

Wynajem czy zakup maszyn budowlanych

Lepiej kupić maszyny budowlane czy też je wynajmować? To dylemat, przed którym stoi wielu przedsiębiorców działających w branży. Rzeczywiście - czy to budowa osiedla czy też remont drogi, koparki oraz inne maszyny budowlane są absolutnie niezbędne. Automatycznie pojawia się jednak kwestia kosztów. Te, choć stanowią niezwykle istotny argument przy wyborze sposobu eksploatacji maszyny budowlanej, wcale nie muszą być decydującym czynnikiem. Zastanówmy się co się bardziej opłaca - wynajmować maszyny budowlane? A może od razu kupić je na własność?

Jakie maszyny budowlane do firmy?

Niezależnie od tego jakiego rodzaju inwestycje najczęściej realizuje Twoja firma, chyba najbardziej uniwersalnym sprzętem będą koparki. Takie pojazdy znajdą zastosowanie zarówno przy wykopach fundamentów, tworzeniu kanalizacji, budowie dróg, czy nawet wykonywaniu odwiertów pod słupy. Nie wspominamy już nawet o tym, jak często koparki używane są do rozdzielania gruntów czy nawet wykopu albo przeładunku ziemi czy wyburzaniu budynków.Pozostając zatem w temacie koparek - lepiej je kupić czy wynająć?

Maszyny budowlane - wynajem to dobry wybór?

Pozornie, wynajem ma same zalety. Przede wszystkim, wiąże się ze znacznie niższymi kosztami, jakie musimy ponieść jednorazowo. Koszt, jaki niesie za sobą zakup nowej koparki, potrafi dosyć istotnie uderzyć po kieszeni właściciela firmy. Tymczasem, decydując się na wynajem takiego sprzętu płacimy wyłącznie za możliwość korzystania z niego. Warto pamiętać o tym, że maszyny budowlane generują szereg kosztów eksploatacyjnych. Nie ukrywając - dosyć wysokich. 

Nie chodzi już nawet o samo paliwo, ale również choćby o serwisowanie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wypożyczenie koparki lub innego sprzętu, nie musisz się już tym przejmować. Zapewnia Ci to bowiem firma wynajmująca maszyny budowlane. Posiadając maszyny budowlane na własność musisz również zapewnić im miejsce postoju. Nie masz przestrzeni na firmowym parkingu? To zapłacisz za wynajem - często kilkaset złotych miesięcznie.Pamiętaj również o jednym. 

Jeżeli kupujesz maszyny budowlane na własność, to dobrze byłoby zatrudnić osobę, która posiada uprawnienia do obsługi takiego pojazdu. A to kolejne koszty! O umowie o pracę nawet nie wspominamy - obciążenia to nawet kilka tysięcy złotych. A nawet przy umowie o współpracę (typu B2B) musisz ponosić określone, często niemałe, koszta. Z kolei wynajmując sprzęt budowlany wcale się o to nie martwisz - firmy, które oferują wynajem koparek lub innych maszyn dysponują także wykwalifikowaną kadrą.

Maszyny budowlane - może jednak kupno?

Uwaga - nie twierdzimy, że wynajem sprzętu budowlanego jest zawsze lepszym wyborem niż kupno na własność. Jeżeli profil działalności Twojej firmy wymaga użytkowania takich pojazdów na codzień, to koszty ich wypożyczania dosyć szybko przekreślą sens ekonomiczny. Pamiętaj również, że wynajem maszyn budowlanych w pewien sposób ogranicza możliwości Twojej firmy - skąd możesz mieć bowiem pewność, że sprzęt którego potrzebujesz (np. minikoparka) będzie akurat dostępny w wypożyczalni?

Zakup używanej koparki - alternatywa

Kupno nowego sprzętu to niemały koszt - o tym już wiesz. A gdyby tak zdecydować się na używane maszyny budowlane? Faktycznie, to jest jakaś alternatywa. Zastanówmy się, jakie zalety może mieć na przykład kupno koparki używanej. Pierwsza zaleta to oczywiście znacznie niższa cena niż w przypadku nowych maszyn. Zakup takiego sprzętu jest już w zasięgu finansowym wielu mniejszych firm. 

W zależności od wieku, tego rodzaju pojazdy mają już największą utratę wartości i tak za sobą, więc wybierając taki egzemplarz nie musisz obawiać się o jakieś znaczne straty.Kolejna kwestia - takie koparki (lub inne maszyny budowlane), gdy kupujesz je na własność, pozostają do Twojej wyłącznej dyspozycji. 

Jeżeli nagle okaże się, że potrzebujesz sprzętu do jakiejś pilnej realizacji to nie musisz już szukać koparki na wynajem, bo przecież masz swoją! A nawet jeżeli przez jakiś czas pojazd pozostaje bezczynny, bo na przykład skończą Ci się realizacje, to zawsze możesz pomyśleć o jego wypożyczeniu innym firmom.

Gdzie kupić używane maszyny budowlane?

To sprzęt specjalistyczny, więc ogłoszeń szukać należy przede wszystkim na portalach, które poświęcone są sprzedaży używanego sprzętu budowlanego. Jednym z nich jest choćby truck.pl - jest to miejsce, w którym znaleźć możesz setki takich ogłoszeń. Co prawda zdarza się, że firmy budowlane wyprzedają swoje wyposażenie (na przykład minikoparki), ale zdecydowanie warto wybrać propozycje od profesjonalnych sprzedawców. 

Kupując od przedsiębiorstwa, które zajmuje się głównie handlem używanym sprzętem budowlanym możemy liczyć na rzetelną ocenę stanu technicznego. Pamiętaj, że to firmy, które zajmują się tym profesjonalnie, a ich pracownicy dysponują dostatecznie wysokim poziomem wiedzy, pozwalającym na ocenę kondycji sprzedawanych maszyn. Dzięki temu, Ty otrzymasz rzetelne informacje o stanie kupowanego sprzętu. To ważne - choćby w kontekście zwrotu z takiej inwestycji. 

 

Przejdź do góry