Zawsze sprawdzaj numer VIN kupując używane auto

Zawsze sprawdzaj numer VIN kupując używane auto

Z tego właśnie powodu samochody używane w naszym kraju cieszą się sporą popularnością. Ich zakup może być bowiem sposobem na spore oszczędności. Pod warunkiem, że kupimy auto od prawdomównego sprzedawcy, które nie ma w swojej historii żadnych uszkodzeń, wypadków czy kolizji. Jak jednak sprawdzić czy tak jest naprawdę? To proste - wystarczy sprawdzić numer VIN.

Czym jest numer VIN?

Mówiąc najprościej VIN to nic innego jak numer identyfikacyjny pojazdu. Sam skrót pochodzi zresztą od tej nazwy w języku angielskim. To kombinacja 17 znaków, wśród których znajdziemy zarówno litery jak i cyfry. Numer VIN jest jednorazowo przypisany do danego samochodu, dzięki czemu pozwala zdobyć nam wszystkie cenne informacje na temat tego właśnie pojazdu.

Jak go znaleźć?

Numer VIN zwyczajowo zostaje wdrukowany w kilku miejscach w pojeździe co ma zabezpieczyć nas przed jazdą samochodem, który został złożony np. z różnych elementów kradzionych aut. Zazwyczaj możemy go znaleźć na bocznej ramce drzwi od strony pasażera, bywa również, że znajdziemy go pod maską a nawet w miejscu na koło zapasowe. Co równie ważne, numer VIN powinien być również zapisany w dokumentach auta. Warto więc porównać czy numery, które udało nam się znaleźć są takie same jak te, które znajdują się np. w dowodzie rejestracyjnym.

Czego możemy dowiedzieć się z numeru VIN?

Numer VIN to tak naprawdę skarbnica informacji o samochodzie, którego kupnem jesteśmy zainteresowani. Możemy sprawdzić właściciela pojazdu a tym samym wykluczyć, że auto jest kradzione. Poza tym znajdziemy tam historię wszystkich wypadków i kolizji, które często są przez sprzedawców skrzętnie ukrywane, a które mogą prowadzić do poważnych problemów z pojazdem (mimo dokonanych napraw). To wreszcie również dane na temat wyposażenia fabrycznego samochodu. Słowem, są to wszystkie informacje, które pozwolą nam sprawdzić czy sprzedawca jest z nami szczery i czy dany samochód to dobra inwestycja.

Jak sprawdzić informacje o historii pojazdu?

Wiemy już jak znaleźć numer VIN oraz jakie informacje może nam ujawnić. Wiele osób wciąż jednak nie ma pojęcia w jaki sposób sprawdzić czego możemy dowiedzieć się o historii pojazdu. Tymczasem sprawdzenie zawartych tam informacji jest bardzo proste i nie wymaga od nas ani czasu ani zaangażowania. Wszystko czego potrzebujemy to komputer z dostępem do internetu. Wchodząc na stronę http://www.carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin/ oraz wpisując dany numer w kilka chwil możemy zapoznać się z całą historią pojazdu. To spora oszczędność czasu.

Podsumowując, każda osoba zainteresowana zakupem samochodu z drugiej ręki powinna być ostrożna. Pamiętajmy, że sprzedawcy samochodów nie zawsze są z nami szczerzy, czasem sami nie mają pojęcia o przykrych niespodzianek, które skrywa auto. Dlatego też sprawdzanie numeru VIN powinno stać się nawykiem każdej osoby poszukującej używanego samochodu.

 

Przejdź do góry