Wynajem długoterminowy samochodów – kiedy się opłaca?

Wynajem długoterminowy samochodów – kiedy się opłaca?

Zamiast zaciągać kredyt gotówkowy lub samochodowy czy też wydawać oszczędności na zakup pojazdu, można z niego korzystać w długim terminie dzięki opcji wynajmu.

Marzysz o nowej Toyocie czy nowym Mercedesie, ale wiesz, że minie jeszcze wiele lat, zanim odłożysz pożądaną kwotę na ten cel? Chcesz jeździć nowym autem, choć nie masz oszczędności niezbędnych do jego zakupu? Nie musisz się zapożyczać, aby sfinansować taką inwestycję. Skorzystaj z opcji, jaką daje wynajem długoterminowy samochodów.

Na czym polega wynajem długoterminowy aut?

Sposobem na pozyskanie dla swojej działalności gospodarczej albo do celów prywatnych samochodu może być wynajem długoterminowy. Stanowi on alternatywę dla kupowania auta za gotówkę lub w kredycie bądź z wykorzystaniem leasingu.

Pod pojęciem „wynajem długoterminowy samochodów” należy rozumieć formę dzierżawienia pojazdu. Taka oferta pozwala korzystać z samego samochodu przez zdefiniowany w umowie czas w zamian za stałą, miesięczną opłatę uiszczaną przez korzystającego.

Zasadniczo wynajem długoterminowy samochodów oznacza, że najemca korzysta z auta, które wynajął, w ramach przystępnej formy finansowania, a właściciel pobiera korzyści finansowe z tytułu posiadania auta i podpisania umowy najmu.

Dla kogo wynajem długoterminowy?

Opcja wynajmu długoterminowego pojazdów kierowana jest do przedsiębiorców i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które potrzebują korzystać z samochodu lub chciałyby móc jeździć wymarzonym autem, ale nie mogą go kupić na własność ani zaciągnąć kredytu na ten cel.

Osoba będąca najemcą w przypadku wynajmu długoterminowego korzysta z wybranego samochodu w miarę swobodnie. Nie obciąża swojej historii kredytowania, jak w przypadku kredytów samochodowych, ani nie zmniejsza zdolności kredytowej. W dyspozycji wynajmującego pozostaje i auto, za które płaci stosunkowo niską opłatę miesięczną, i środki, jakie musiałby przeznaczyć na nabycie pojazdu.

Uwaga!

Uiszczanie co miesiąc opłaty za wynajem długoterminowy nie przybliża wynajmującego do nabycia samochodu na własność, jak w przypadku leasingu.

Umowa o wynajem długoterminowy

Podstawą korzystania z wynajmu długoterminowego samochodów jest umowa podpisywana pomiędzy właścicielem samochodu a klientem. W dokumencie tym należy określić wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące wynajmu długoterminowego, w tym:

  1. wysokość miesięcznej opłaty za wynajem długoterminowy;
  2. szacowany przebieg pojazdu (zwykle w skali roku) w trakcie trwania umowy;
  3. okres wynajmu długoterminowego;
  4. profity, z jakich będzie mógł korzystać najemca auta;
  5. wysokość wpłaty własnej.

Umowa zawierana jest najczęściej na okres od 12 do 36 miesięcy, choć można znaleźć firmy, które będą skłonne wynająć pożądane przez klienta auto na dłuższy i krótszy czas.

Uwaga!

Wynajem długoterminowy samochodu może, ale nie musi wymagać od klienta wniesienia wkładu własnego w określonej wysokości. Nazywany jest on minimalną opłatą wstępną.

Czy warto zdecydować się na wynajem długoterminowy?

Osoby i firmy noszące się z zamiarem nabycia auta w ramach wynajmu długoterminowego powinny poznać zalety takiego rozwiązania. Wśród nich wymienia się:

  1. możliwość korzystania z dowolnego samochodu oferowanego przez właściciela na wynajem długoterminowy, nawet z górnej półki cenowej;
  2. brak konieczności wnoszenia opłaty wstępnej lub opłata wstępna w niskiej wysokości, wykluczająca konieczność głębszego sięgnięcia do przysłowiowej kieszeni;
  3. brak konieczności wykupu pojazdu po zakończeniu okresu wynajmu długoterminowego;
  4. brak konieczności ponoszenia kosztów związanych z wykonywaniem przeglądów technicznych auta;
  5. wliczenie w comiesięczną ratę za wynajem także składek na ubezpieczenia samochodu – OC, AC, assistance.

Poza tym w zależności od wybranej opcji wynajmu długoterminowego najemca może skorzystać z atrakcyjnych pakietów dodatkowych, jak wymiana opon, darmowy komplet ogumienia, auto zastępcze, wymiana części, naprawy i serwis.

Konfiguracja oferty wynajmu długoterminowego ma znaczenie dla ostatecznej wysokości opłaty miesięcznej. Przy zerowej wpłacie własnej rata będzie wyższa, będzie zaś malała wraz ze wzrostem wkładu własnego wnoszonego przez najemcę. Jej wysokość zależy od limitu kilometrów oraz od długości umowy wynajmu.

 

 

Przejdź do góry