Sposoby finansowania zakupu nowego samochodu

Sposoby finansowania zakupu nowego samochodu

Zastanawiasz się nad zakupem fabrycznie nowego pojazdu? Na korzyść przemawia jego bezawaryjność oraz sprawdzone pochodzenie, jednak przeszkodą jest brak wystarczających środków? Poznaj dostępne sposoby zewnętrznego finansowania, dzięki którym już niebawem możesz wsiąść w pachnące nowością auto.

Fabrycznie nowy samochód to wiele zalet: począwszy od gwarancji producenta, a skończywszy na bezpieczeństwie i przyjemności płynącej z jazdy. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu dla wielu osób posiadanie takiego pojazdu pozostawało wyłącznie w sferze marzeń, dostępne formy finansowania pozwalają na ich realizację.

Pomyśl o kredycie samochodowym

Kredyt bankowy to popularne finansowanie samochodu. Przy minimalnym wkładzie własnym, pozwala na zakup dowolnego pojazdu bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Co prawda kredytobiorca musi spłacić zobowiązanie powiększone o odsetki i inne opłaty pobierane przez bank. Dokonuje jednak tego cyklicznie – poprzez regulowanie miesięcznych rat zgodnie z harmonogramem.

Wybierając tę formę finansowania, masz do wyboru:

  1. kredyt standardowy,
  2. kredyt z ratą balonową oparty o koncepcję TCM.

Osobom, którym zależy na niskiej racie miesięcznej oraz możliwości wymiany pojazdu na nowy po 3-4 latach, szczególnie polecany jest drugi wariant. Kredyt bazujący na cyklicznej wymianie samochodów oznacza:

  1. atrakcyjne raty – niższe nawet o 40% w porównaniu do standardowej oferty,
  2. niski wkład własny – już od 10%,
  3. gwarancję odkupu auta przez dealera – gdyby kredytobiorca zdecydował się na zakup kolejnego pojazdu w kredycie.

Przykładem takiej opcji jest Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w ofercie Toyota Banku (RRSO 11,48%). Niska rata to m.in. efekt wysokiej wartości rezydualnej pojazdów marki Toyota i Lexus. Kredytobiorca spłaca bowiem jedynie tą część, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości samochodu.

Rozważ leasing konsumencki

Alternatywą kredytu na auto jest leasing konsumencki. Chociaż tego rodzaju finansowanie samochodu jest dostępne od dawna, dopiero zaczyna interesować klientów indywidualnych. Warto rozważyć taką opcję, ponieważ niesie za sobą wiele korzyści.

Podobnie jak kredyt samochodowy, pozwala na rozłożenie płatności zobowiązania na miesięczne raty. Tutaj jednak działają uproszczone procedury, co zwiększa dostępność oraz ogranicza formalności. Minusem jest natomiast fakt, że leasingobiorca jest jedynie użytkownikiem pojazdu, co dla wielu osób stanowi poważną barierę.

Na co się zdecydować?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Musisz więc przeanalizować wszystkie „za i przeciw” – to z pewnością pomoże podjąć decyzję adekwatną do potrzeb i oczekiwań.

 

 

Przejdź do góry