Wyposażenie samochodu, o którym nie myślisz na co dzień

Wyposażenie samochodu, o którym nie myślisz na co dzień

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce

Jako posiadacz samochodu zarejestrowanego w Polsce masz obowiązek przewozić dwa przedmioty: gaśnicę i odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Dla niektórych kierowców nie jest jasne, czy wymagane są także apteczka i kamizelka odblaskowa. Odpowiedź brzmi: nie, tych elementów nie musisz mieć w pojeździe. Nie znaczy to oczywiście, że nie warto. Nie zajmują wiele miejsca, a w kryzysowych sytuacjach, np. w razie przecięcia skóry czy awarii auta, okażą się niezastąpione.

Posiadanie dwóch wymienionych wyżej elementów to nie wszystko, o czym powinieneś wiedzieć. Ogromne znaczenie ma także ich umiejscowienie. Jeśli podczas kontroli policjant zauważy, że przewozisz gaśnicę w bagażniku, ma prawo wystawić Ci mandat. Gaśnicę zawsze musisz mieć pod ręką, ponieważ w przypadku wybuchu pożaru możesz nie zdążyć dobiec do bagażnika. Zwłaszcza jeśli drzwi ulegną zablokowaniu. Przeczytaj o położeniu gaśnicy i trójkąta więcej: https://kioskpolis.pl/w-co-nalezy-wyposazyc-auto-wybierajac-sie-do-roznych-krajow/.

Wyjazd za granicę – obowiązkowe wyposażenie a prawo

Istnieje różnica pomiędzy „obowiązkowym wyposażeniem auta w Polsce” a „obowiązkowym wyposażeniem auta zarejestrowanego w Polsce”. W rzeczywistości bowiem regulacje prawne mają zastosowanie jedynie w tym drugim przypadku. Co to oznacza w praktyce? Że nawet jeśli jedziesz do kraju, w którym posiadacze samochodów są zobowiązani do przewożenia czterech czy pięciu elementów, Ciebie dotyczą tyko te dwa, które występują w prawie polskim. Przypominamy: są to gaśnica i trójkąt odblaskowy.

Jeśli w trakcie kontroli dokonywanej przez funkcjonariusza z obcego kraju otrzymasz upomnienie wynikające z braku tamtejszych obowiązkowych przedmiotów bezpieczeństwa, masz prawo do odmówienia przyjęcia mandatu.

Jakich przedmiotów wymaga się w innych państwach?

Ponieważ już wiesz, że nie musisz kupować dodatkowych przedmiotów ochronnych podczas wyjazdu za granicę, w ramach ciekawostki prezentujemy Ci listę przykładowych obowiązkowych kompletów bezpieczeństwa. Rozważ ich zakup, jeżeli wybierasz się do danego państwa na kilkutygodniowe wakacje objazdowe.

W Austrii i Bułgarii wymagane są gaśnica, apteczka, trójkąt i kamizelka. Jeszcze więcej musisz wozić w Czechach. Poza wymienionymi już czterema elementami są to zapasowe żarówki, zapasowe koło i narzędzia do jego założenia. We Francji i Grecji obowiązują tylko trzy przedmioty, choć inne. Wspólny jest trójkąt ostrzegawczy. Różne: zapasowe żarówki i bezpieczniki oraz kamizelka – we Francji, apteczka i gaśnica – w Grecji.

W gorącej Hiszpanii zwieńczeniem listy obowiązkowych przedmiotów są okulary przeciwsłoneczne. W Niemczech i na Ukrainie należy zakupić apteczkę i trójkąt ostrzegawczy. Dodatkowo w Niemczech kamizelkę, na Ukrainie zaś gaśnicę. Najlżej w samochodzie mają mieszkańcy Wielkiej Brytanii – wożą jedynie trójkąt ostrzegawczy.

 

Przejdź do góry