O czym pamiętać przed wyjazdem wakacyjnym samochodem

O czym pamiętać przed wyjazdem wakacyjnym samochodem

Daleka podróż wakacyjna samochodem wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale również obowiązkami. Na co w takim razie zwracać uwagę, zanim wyjedzie się na upragniony urlop? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Płyny i oleje

Z punktu widzenia sprawności pracy jednostki napędowej bez wątpienia kluczowy jest olej silnikowy, który odpowiada za jego smarowanie. Jeżeli jego ilość jest mniejsza niż wymagana lub jeżeli nie został wymieniony na czas, istnieje prawdopodobieństwo zatarcia się silnika, co może oznaczać konieczność przeprowadzenia jego kompletnego i bardzo kosztownego remontu. Dlatego przed długim wyjazdem powinno się zweryfikować ilość oleju silnikowego i w razie potrzeby dolać go do odpowiedniego poziomu.

Na oleju silnikowym nie należy jednak poprzestawać – trzeba jeszcze sprawdzić inne istotne płyny, które odgrywają ważną rolę w pracy auta. Mowa o płynie do spryskiwaczy, oleju w skrzyni biegów, płynie hamulcowym, płynie chłodniczym i płynie wspomagania kierownicy. Nie wiedząc, jak sprawdzić ich poziom, warto udać się do mechanika, żeby to zrobił i w razie potrzeby uzupełnił ewentualne braki.

Klimatyzacja

Wakacje to czas, w którym dni przeważnie są ciepłe, a z bezchmurnego nieba leje się żar. W takich warunkach trudno o komfortowe podróżowanie autem, jeżeli klimatyzacja jest niesprawna lub zanieczyszczona i nie można z niej skorzystać. W takim przypadku zdecydowanie warto rozwiązać problem i znaleźć jego źródło, tak aby przywrócić prawidłowe działanie klimatyzacji. W zależności od jej stanu potrzebne będzie wsparcie mechanika lub osoby, która zajmie się przeczyszczeniem układu chłodzenia i uzupełnieniem czynnika chłodzącego.

Ciśnienie w oponach

Niby błahostka, ale bez wątpienia przed dalekim wyjazdem autem powinno się sprawdzić poziom ciśnienia w oponach. Jeśli jest za niski, istnieje bowiem podwyższone ryzyko ich przebicia, co może być powodem całkowicie niepotrzebnych nerwów i komplikacji w trakcie podróży, a to ostatnie, czego się pragnie podczas wakacyjnego wyjazdu.

Wyposażenie auta

Aby czuć się pewnie i bezpiecznie w trasie, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie auta. Obowiązkowe są tylko dwa elementy: gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Co się tyczy gaśnicy, warto pamiętać, że musi posiadać aktualną, odnawianą co roku homologację, która potwierdza jej przydatność do użycia. To, że gaśnica i trójką ostrzegawczy są wymagane, nie znaczy jednak, że na nich powinno się zakończyć kompletowanie wyposażenia samochodu.

Poza tymi dwoma obowiązkowymi elementami należy pamiętać również o zapasowych żarówkach i bezpiecznikach, kole zapasowym wraz z zestawem kluczy do odkręcania kół i odpowiednio zaopatrzonej apteczce. Może się przydać także mapa obejmująca drogi, którymi będzie się jechać do celu lub trasy planowane do pokonania już na miejscu docelowym.

Ubezpieczenia

W kontekście bezpieczeństwa podróży ważne są ubezpieczenia komunikacyjne, o których dużo można przeczytać na stronie https://kalkulator.kalkulator-oc-ac.auto.pl/kalkulator/oc-ac/. Wyjeżdżając w daleką trasę, warto się upewnić, że polisa OC jest ważna i nie wygaśnie w trakcie wyjazdu, narażając właściciela auta na niepotrzebny stres i ewentualne koszty związane z brakiem obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczeniem skonstruowanym specjalnie pod kątem podróżnych jest assistance, które podczas wyjazdu pozwala na uzyskanie pomocy technicznej, medycznej, informacyjnej oraz innego rodzaju w zależności od danego pakietu. W trakcie dalekie wyjazdu warto mieć również NNW, które gwarantuje odszkodowanie w razie utraty zdrowia lub życia w efekcie wypadku. Więcej informacji o ubezpieczeniach komunikacyjnych dla kierowców można znaleźć na stronie kalkulator-oc-ac.auto.pl.

 

Przejdź do góry