Wybór wyciągarki do samochodu terenowego – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybór wyciągarki do samochodu terenowego – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Moc

Podstawowym parametrem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, wybierając wyciągarkę do auta terenowego, jest jej moc. Urządzenie musi być dobrane do masy samochodu. Wyciągarka o zbyt dużej mocy zamontowana w mniejszym samochodzie, który ma mały alternator, nie będzie się w stanie dobrze ładować. Co więcej, nie będzie ona w stanie wykorzystać swojej całej siły. Wyciągarka samochodowa o mocy 9 KM jest w stanie uciągnąć ciężar o masie ponad 4 ton. 

Istnieje pewne prosta metoda ułatwiająca samodzielny wybór wyciągarki samochodowej. Należy z dowodu rejestracyjnego auta odczytać dopuszczalną masę całkowitą i pomnożyć ją przez 1,5. Wynikiem jest optymalna wartości siły wyciągarki w kilogramach. Jednakże, aby mieć pewność, że wybrany sprzęt jest odpowiedni do posiadanego samochodu terenowego, warto parametry wyciągarki skonsultować ze specjalistami z dragonwinch.com.

Przeznaczenie

Wyciągarka do samochodu terenowego musi być dopasowana do zastosowania. To kolejny, bardzo ważny warunek tego specjalistycznego sprzętu. Z urządzeń tego typu mogą korzystać zarówno profesjonalni rajdowcy, jak i amatorzy. Jednakże każde przeznaczenie to inny model urządzenia. Wyciągarki samochodowe dzielą się na elektryczne, hydrauliczne i mechaniczne. Te pierwsze napędzane są silnikiem wyciągarki, który pobiera prąd z akumulatora samochodu. Wyciągarka hydrauliczna do działania wykorzystuje moc własnego silnika hydraulicznego lub hydrauliki układu wspomagania kierownicy auta. Ostanie urządzenie – mechaniczne, jest montowane na stałe i pobiera moc z napędu pojazdu.

Wyciągarki hydrauliczne lub mechaniczne używane są przez profesjonalistów do trudnych rajdów terenowych. Również ciężkie samochody terenowe powinny być w nie wyposażane. Maja one dużą moc i mogą pracować bez przerwy. Bardzo ciężko rajdowcy dodatkowo montują w swoich pojazdach wyciągarki elektryczne, które nie wymagają uruchomienia silnika auta. Tego typu modele przydają się zamontowane z tyłu do asekuracji podczas zjazdów ze stromych zboczy. W zupełności wystarczą one również amatorom, do niezbyt wymagających rajdów terenowych czy imprez off-roadowych. Takie urządzenie sprawi, że użytkownik auta terenowego poradzi sobie w trudnym terenie, gdy jego pojazd utknie w błocie.

Podczas jazdy po bezdrożach, na grząskim podłożu na kierowcę samochodu terenowego czeka wiele przeszkód. Wciągające błoto czy stromy podjazd to najczęstsze sytuacje, jakie mają miejsce. I to właśnie w takich momentach przyda się dodatkowa pomoc, jaką stanowi wyciągarka samochodowa. Zapewnia ona również autonomię kierowcy – gdy bowiem zdarzy się nieoczekiwana sytuacja, prowadzi sobie on sam i nie będzie musiał czekać na specjalistyczną pomoc drogową.

 

Przejdź do góry