Łożysko kolumny McPhersona - jak naprawiać jego awarie?

Łożysko kolumny McPhersona - jak naprawiać jego awarie?

Kolumna McPhersona jest jednym z najczęściej stosowanych rodzajów przedniego zawieszenia samochodu. Z racji tego, że dźwiga największy ciężar, gdyż zazwyczaj z przodu znajduje się silnik pojazdu, oraz jako pierwsze pochłania największą część siłę drgań, spowodowanych nierównościami drogi, jest niezwykle często uszkadzane. Na szczęście problemy związane z kolumną McPhersona można w bardzo prosty i szybki sposób nie tylko zdiagnozować, ale także niewielkim nakładem finansowym naprawić.

 

  1. Kolumna McPhersona - co to jest?

  2. Łożysko kolumny McPhersona - oznaki uszkodzenia

  3. Jak naprawić łożysko kolumny McPhersona?

 

Kolumna McPhersona - co to jest?

Kolumna McPhersona jest rodzajem zawieszenia samochodowego, w którym amortyzator pełni funkcję części tłumiącej i prowadzącej koło. Takie rozwiązanie bardzo często stosuje się w samochodach segmentu A. B, C, D, a niekiedy nawet E. Z racji pełnionych funkcji musi być ona wyposażona w dodatkowy element, aby kolumna była częściowo skrętna. W tym celu zostało zastosowane łożysko, które umożliwia ten ruch. Oczywiście całość musi być wyposażona jeszcze w elementy montażowe oraz uszczelkę. 

 

Łożysko kolumny McPhersona narażone jest na bardzo duże przeciążenia, które generowane są nie tylko wybojami, ale także masą pojazdu, a w szczególności naciskiem silnika, który się znajduje w przedniej części samochodu. To powoduje, że część eksploatacyjna, jaką niewątpliwie jest łożysko, wymaga okresowej wymiany, którą nie należy do najłatwiejszych. 

 

Łożysko kolumny McPhersona - oznaki uszkodzenia

Jedną z pierwszych oznak uszkodzenia łożyska kolumny McPhersona jest charakterystyczne puknięcie podczas skrętu kół. Mimo iż w początkowych fazach nadmiernego zużywania się łożyska nie jest ono zbyt głośne, to wraz z dalszą eksploatacją oraz uszkadzaniem się elementu, stukanie staje się znacznie głośniejsze. 

 

Innymi objawami uszkodzenia łożyska kolumny McPhersona może być skrzypienie, opór podczas skręcania, a także dźwięk rozprężania się sprężyny. Należy jednak mieć na uwadze, że w szczególności opór podczas skręcania kół, może być przyczyną innej usterki pojazdu. Dlatego też bardzo ważne jest ich wykluczenie przed planowaną wymianą łożyska. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ciśnienie w kołach, czy aby na pewno nie jest za małe oraz na ewentualny stan układu kierowniczego i przekładni kierowniczej.

 

Jak naprawić łożysko kolumny McPhersona?

Wymiana łożyska kolumny McPhersona nie należy do najłatwiejszych zadań, choć sama część nie należy do najdroższych, ponieważ kosztuje w granicach od kilkudziesięciu do około dwustu złotych. Kolumna zazwyczaj przykręcona jest na trzy śruby, które znaleźć można w okolicy nadkola, pod maską. Są one umieszczone w górnej części, dlatego też nie ma problemu z dotarciem do nich, a samo ich odkręcenie, o ile nie są zapieczone, zajmuje tylko chwilę. Kolejnym krokiem, jaki trzeba wykonać, jest rozmontowanie kolumny, jednak trzeba zachować odpowiedni stopień ostrożności. Przed odkręceniem sprężyny należy ją zabezpieczyć, aby nie odbiła. Zakres prac jest duży, jednak sam koszt wymiany łożyska niewielki. 

 

Mechanicy zalecają więc regularną wymianę poduszek wraz z amortyzatorem. Według nich pomysł ten ma swoje poparcie ze względu zużycie tłumika drgań, które świadczy o dużym przebiegu, co znowuż może świadczyć o tym, że niedługo awarii ulegnie mocowanie kolumny. Producenci zalecają wymianę amortyzatora oraz jego mocowania po przejechaniu stu tysięcy kilometrów. Dokonując naprawy w zarówno łożyska, jak i wspomnianego amortyzatora, można koszty zmieścić w cenie jednej robocizny.

 

Przejdź do góry