Ile kosztuje wymiana opon

Ile kosztuje wymiana opon

Panujące w Polsce warunki atmosferyczne sprawiają, że opony samochodowe, które latem, późną wiosną i wczesną jesienią bardzo dobrze nadają się do jazdy, w chłodniejsze, zimowe i późnojesienne dni zapewniają znacznie gorszą przyczepność. Dlatego co najmniej dwa razy w roku powinno się je wymieniać. Ile to kosztuje?

Kiedy wymienić opony

Podstawowym warunkiem, który powinny spełniać auta dopuszczone do ruchu, jest zagwarantowanie bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pasażerom. W tym celu niezbędna jest dobra przyczepność pojazdu do nawierzchni, którą mogą zapewnić odpowiednio dobrane opony dostosowano do aktualnych warunków pogodowych. Należy mieć bowiem świadomość, że poruszanie się zimą na ogumieniu przeznaczonym na lato wiąże się z wysokim ryzykiem wpadnięcia w poślizg i wydłuża drogę hamowania.

Z uwagi na to powinno się wymieniać opony nie rzadziej niż dwa razy do roku – na letnie, gdy średnia temperatura dobowa wzrasta do ok. 7 stopni Celsjusza i na zimowe, gdy spada poniżej tej wartości. Co jednak istotne, nie jest to obowiązkowe w świetle prawa, więc w razie kontroli policyjnej funkcjonariusze nie mają prawa nałożyć mandatu na kierowcę, który porusza się samochodem z oponami niedostosowanymi do warunków pogodowych.

Choć wymiana opon kojarzy się przede wszystkim z koniecznością ich dostosowania do zmieniających się warunków atmosferycznych, to nie tylko z tego względu montuje się inne ogumienie. Wymianę opon należy przeprowadzić także w sytuacji, gdy obecny komplet nie nadaje się do użytku, co można rozpoznawać na podstawie głębokości bieżnika. Jeżeli jest już mocno wysłużony, należy zakupić nowy komplet opon i je wymienić. Ze względu na zły stan techniczny ogumienia policjanci mogą nałożyć mandat i odebrać dowód rejestracyjny. Przejdźmy zatem do głównego punktu rozważań i przeanalizujemy, ile kosztuje wymiana.

Ceny wymiany opon

Zacznijmy od tego, że osoby, które dysponują dwoma kompletami kół – zimowymi i letnimi – mogą przy pomocy lewarka samochodowego we własnym zakresie je wymienić. Nie stanowi to większego problemu, choć wymaga nieco tężyzny fizycznej. Inaczej jest w sytuacji, gdy dysponuje się wyłącznie jednym kompletem kół i dwoma zestawami opon – wówczas konieczna jest wizyta u wulkanizatora w celu ich wymiany. Specjalista ma pod ręką odpowiedni sprzęt i posiada wiedzę oraz doświadczenie, które pozwalają na bezpieczną i fachową wymianę.

W takim razie ile kosztuje wymiana opon w samochodzie? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ koszt usługi jest uzależniony od kilku zmiennych, takich jak:

  • to, czy wymiana dotyczy przełożenia samych opon, czy obejmuje również felgi,
  • rodzaj opon (najdroższa wymiana dotyczy najbardziej zaawansowanych, najnowocześniejszych opon, jak run-flat),
  • to, czy opony są wyposażone w czujnik TPMS – jeśli tak, wymiana jest droższa,
  • średnica kół – im większa opona, tym większy koszt usługi,
  • materiał wykonania obręczy – aluminiowe są droższe w wymianie niż stalowe,
  • to, czy usługa zawiera również wyważenie i wymianę wentyli.

Jeśli chodzi o kwoty bezwzględne, ceny wymiany zaczynają się od 40 zł za jeden komplet niewielkich opon na feldze stalowej bez wyważenia, podczas gdy za wymianę opon typu run-flat wraz z wyważeniem trzeba zapłacić ponad 200 zł. O ile zatem sama wymiana jest relatywnie tania, to jednak już koszt zakupu nowego kompletu może być bardzo dużym wydatkiem, ponieważ nawet zestaw niewielkich opon to koszt co najmniej 400-500 zł. Nie dysponując taką sumą w momencie, gdy trzeba kupić ogumienie, można rozważyć zaciągnięcie niedużej pożyczki. Pomoc w jej znalezieniu zapewnia porównywarka chwilówek sowafinansowa.pl, która prezentuje wiele interesujących ofert.

 

Przejdź do góry