Zima to test dla auta – jak przygotować się na mroźne miesiące?

Zima to test dla auta – jak przygotować się na mroźne miesiące?

Stan płynów eksploatacyjnych

Gdy na zewnątrz robi się chłodniej, warto zajrzeć pod maskę samochodu. W pierwszej kolejności skontroluj stan płynów eksploatacyjnych. Zacznij od oleju silnikowego. Jeśli uznasz, że nadaje się do wymiany, to nie zwlekaj z tym zbyt długo – przy minusowych temperaturach olej może szybko zgęstnieć. Przy okazji zwróć uwagę na stan płynu chłodniczego. Jeśli substancja chłodząca zamarznie, może uszkodzić chłodnicę.

Kontrola akumulatora

Bez sprawnego akumulatora nie uruchomisz samochodu, dlatego przed nadejściem mrozów zawsze kontroluj jego stan. Sprawdź poziom naładowania i prawidłowe zamocowanie. Zwróć też uwagę na stan przewodników i klem. W razie kłopotów akumulator można podładować w każdym warsztacie samochodowym.

Sprawne hamulce

Trudno wyobrazić sobie jazdę bez sprawnych hamulców, zwłaszcza zimą. Na oblodzonej powierzchni droga hamowania znacząco się wydłuża. Za poprawne działanie tego układu odpowiadają płyn oraz klocki hamulcowe. Płyn wymieniaj mniej więcej raz na 40 tys. kilometrów. Jeśli jednak nie znasz daty ostatniej wymiany, zrób to właśnie z nadejściem zimy.

Ochrona ogumienia

Przed nadejściem zimy zawsze wymieniaj opony na zimowe. Oblodzone nawierzchnie, wysokie zaspy, kawałki lodu – zimowe podróże grożą uszkodzeniem ogumienia. Dlatego w przypadku niekorzystnych warunków warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe. Pomogą one utrzymać stabilność na śliskiej nawierzchni. Sprawdź też, czy Twoje ubezpieczenie komunikacyjne obejmuje ochronę opon w aucie.

Pielęgnacja karoserii zimą

Obfite opady śniegu, wszechobecna na drogach sól – to wszystko źle wpływa na stan karoserii Twojego auta. W czasie mrozów nie odwiedzaj jednak myjni, bo może się to skończyć zamarzniętymi drzwiami lub zamkiem. O wiele lepiej woskować auto – odpowiednie preparaty zakonserwują karoserię i pozwolą zachować dobry wygląd Twojego pojazdu.

Pomoc drogowa w ramach ubezpieczenia

Narty w górach czy ferie to okazja, by udać z rodziną w samochodową podróż. Jednak zanim spakujesz wszystkie bagaże, sprawdź czy Twoje ubezpieczenie komunikacyjne zapewnia pomoc drogową. Zimowa jazda w Polsce i za granicą może skończyć się utknięciem w zaspie. Dobra polisa jak np. w MTU24 to gwarancja, że w razie problemów (chociażby awarii) otrzymasz niezbędne wsparcie.

 

Przejdź do góry