Co w sytuacji, gdy brakuje tabliczki znamionowej?

Co w sytuacji, gdy brakuje tabliczki znamionowej?

Czym jest tabliczka znamionowa?

Tablica znamionowa to zapis podstawowych informacji homologacyjnych. Czego możemy się dzięki niej dowiedzieć? Na takiej tabliczce znajdują się m.in. informacje o: producencie pojazdu, numerze VIN auta, dopuszczalnym obciążeniu osi samochodu czy dozwolonej masie całkowitej. Pełną listę umieszczonych na tablicy danych, znajdziesz na stronie: https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/tabliczka-znamionowa/.

Taka tabliczka ma duże znaczenie, dlatego należy do niezbędnego wyposażenia auta, a jej posiadanie jest obowiązkiem prawnym. Aby ograniczyć ryzyko utracenia źródła danych homologacyjnych, tabliczka znamionowa umieszczana jest na trwałych oraz niewymiennych elementach samochodu. Dokładne miejsce określa sam producent. Jeśli nie wiesz, gdzie przytwierdzona jest Twoja tabliczka – sprawdź książkę serwisową, w której będzie to wskazane. Co jeśli mimo wszystko nie znajdziesz tablicy? Jej braku pod żadnym pozorem nie można ignorować.

Nie masz tabliczki znamionowej? To musisz wiedzieć

Bez tablicy znamionowej Twoje auto nie przejdzie badań technicznych, a bez posiadania takich badań nie masz prawa do poruszania się samochodem. Jak więc postąpić w przypadku stwierdzenia braku tabliczki? Pobierz stosowne zaświaczenie ze stacji kontroli pojazdów i zanieś je do Wydziału Komunikacji. Na miejscu uzupełnisz wskazane formularze i  dokonasz opłaty. Wniosek, dowód wpłaty i zaświadczenie to nie wszystko – konieczne jest również stawiennictwo wszystkich właścicieli auta lub przedstawienie pełnomocnictw.

Istnieją dwa rodzaje wniosków: o tablicę znamionową wraz nowym numerem VIN, a także o zastępczą tabliczkę. Pierwsza z opcji dotyczy sytuacji, gdy posiadasz auto bez numeru VIN (np. zabytkowe), Twój numer VIN uległ zniszczeniu, został zatarty, bądź usunięty przy naprawie ramy/podwozia. Tabliczka zastępcza zarezerwowana jest dla przypadków zmiany VIN-u czy utraty oryginalnej tablicy.

 

Przejdź do góry