Jak zadbać o auto przed wyjazdem na wakacje?

Jak zadbać o auto przed wyjazdem na wakacje?

W okresie wakacyjnym większość osób do miejsca docelowego przemieszcza się samochodem. To wygodny sposób na dotarcie nawet do najbardziej niedostępnych lokalizacji, który przy okazji daje poczucie wolności wyboru trasy. O ile jednak podróżnicy nie są w stanie zapobiec problemom technicznym samolotu lub pociągu, to w przypadku aut po ich stronie leży zapewnienie właściwego stanu pojazdu.

Prewencja przede wszystkim

Każdy samochód powinien regularnie przejść przegląd techniczny, a często eksploatowane auta odwiedzają mechanika częściej niż raz w roku. Liczba przejechanych kilometrów ma bowiem niebagatelny wpływ na zużycie części samochodowych. Pozornie wszystko może działać bez zarzutu, ale lepiej się zawczasu upewnić, czy wszystko funkcjonuje prawidłowo. Między innymi dlatego, że naprawa w zakładzie poza granicami kraju jest bardzo kosztowna.

Trzeba jednak koniecznie wybrać się do mechanika z odpowiednim wyprzedzeniem. Poza okresem zmiany opon, to właśnie przed wakacjami zakłady są najbardziej oblegane. Trudno też przewidzieć, co wykryją specjaliści. . Gdy wykryta wada jest poważna, nie należy załamywać rąk i odwoływać rezerwacji. Powstaje coraz więcej wypożyczalni samochodów, które mogą być pomocnym rozwiązaniem w kryzysowej sytuacji.

Najczęstsze problemy

Analiza sprawności auta rozpoczyna się od sprawdzenia stanu amortyzatorów. Powód weryfikacji zużycia zawieszenia jest prozaiczny. Samochód będzie przemierzał wiele kilometrów ze znacznym obciążeniem zgromadzonym w bagażniku. Większa waga sprawia, że kierowca musi wykazać się ostrożnością podczas wykonywania manewrów wyprzedzania i wchodzenia w zakręty. Z tego też powodu warto sprawdzić także geometrię kół, czy też oznaczenia na oponach.

W następnej kolejności należy zająć się układem hamulcowym. Standardowym działaniem jest regularna wymiana płynu hamulcowego co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Nieco więcej kłopotów może przysporzyć przed samym wyjazdem wymiana klocków lub tarcz, zwłaszcza w przypadku wycofanych z produkcji modeli. Z pomocą przychodzą sklepy online, takie jak np. carpardoo.pl. Dostępny asortyment pozwala zamówić niezbędną część samochodową, bez konieczności długiego oczekiwania na zamówiony towar.

Przydatne akcesoria

Podczas ewentualnej zmiany koła na zapasowe, warto mieć przy sobie kilka niezbędnych narzędzi. Dodatkowe obciążenie w postaci pełnego zestawu jest zbędne, dlatego należy przemyśleć selekcję najważniejszych przyrządów. Co powinno znaleźć się pod ręką? Na pewno najczęściej wykorzystywane klucze, kombinerki oraz wkrętarka.

Na dłuższych trasach często trzeba podróżować nocą, aby od świtu rozpocząć zwiedzanie. Można zatem pomyśleć o zabraniu dodatkowych żarówek. Wówczas będzie miało się pewność, że droga będzie właściwie oświetlona w każdych warunkach. Najbardziej przezorni kierowcy na wakacje do bagażnika wkładają nawet pasek klinowy.

Co trzeba zabrać w trasę?

Wedle polskich przepisów każdy zarejestrowany samochód powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Ten obowiązek nie dotyczy jednak wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wiele państw wymaga od kierowców posiadania kamizelki odblaskowej oraz zestawu pierwszej pomocy. Kto porusza się po Hiszpanii powinien posiadać koło zapasowe, a mieszkańcy Estonii muszą wozić ze sobą kliny zabezpieczające koła.

Bez obaw, nie trzeba wybierać się na dodatkowe zakupy przed wakacjami. Międzynarodowe prawo jest tak skonstruowane, że turystów za granicą obowiązują jedynie wymogi krajowe. Nie mniej jednak, posiadanie apteczki oraz kamizelki odblaskowej jest dobrym zwyczajem. Tak wyposażony samochód po przeglądzie jest już gotowy do drogi.

 

Przejdź do góry